"Muzemo, bacamo": Farmeri na severu Banata očajni, zašto niko neće da otkupi njihovo mleko?

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Farmeri, iz mesta Siget, na tromeđi Srbije, Mađarske i Rumunije, ne vide drugo rešenje no da prodaju svoje krave. Kako pričaju, proizvođači mleka u ovom severnobanatskom selu ,,osuđeni" su na jednog prerađivača iz Kikinde a i on je prestao da kupuje mleko. To ih je dovelo u nezavidnu situaciju jer druge mlekare nisu zainteresovane za otkup, pošto je ponuda sirovog mleka značajno povećana.

Dejan Lazin više ni ne sipa mleko u laktofriz, jer kupaca nema, a i ne želi dodatne troškove koji su oko 10.000 dinara dnevno. Poruka iz mlekare sa kojom je sarađivao nije optimistična priča on za RTS.

- Neka obećanja možda od marta da će se osloboditi neki prostor, kako ćemo i šta ćemo dalje, to ne znamo ni sami, sad radimo uzalud. Muzemo, bacamo mleko. Nas sedam porodica je bilo koji smo bili u ovoj mlekari što nam je otkazala. To je neka proizvodnja na dnevnom nivou možda nekih 600, 700 do 800 litara", kaže Dejan Lazin, proizvođač mleka iz Sigeta.

Selo Šume, krava Printskrin/RTS

Zašto nemaju kome da prodaju mleko?

Trenutno im dolazi samo jedan otkupljivač kome dodatne količine mleka ne trebaju. Druge mlekare navode da im se lokacija ne uklapa u otkupnu rutu. Proizvođači navode da je oko 90 farmera iz okolnih sela u problemu.

- Mi nismo usamljen slučaj tu su i susedna sela, Banatsko Aranđelovo, Novi Kneževac, Crna Bara i ostala mesta. Za sad nijedna mlekara ne želi saradnju sa nama iz obrazloženja, kako oni kažu, plivaju u mleku. Samo nam nije jasno odakle to mleko stiže - navodi Boža Jablanov, proizvođač mleka iz Sigeta.

Ne vide drugi izlaz sem da prodaju krave. Državni podsticaji za govedarstvo su povećani sa 40 na 55.000 dinara po kravi i 100.000 dinara za junicu koja ostaje na farmi. Kad ima viška mleka, ove mere nemaju efekat za manje proizvođače.

- Veliki novac se odvaja što se tiče samog stočarstva, subvencije su sve veće i veće u stočarstvu, međutim izostaju rezultati, smanjuje se broj pogotovo krupne stoke. Rešenje je uvek zadruga. Formiranje stočarskih zadruga pogotovo u brdsko - planinskim područjima gde su otežani uslovi rada - navodi Nikola Mihailović, Zadružni savez Srbije.

I pored apela Ministarstva poljoprivrede da mlekare ne snižavaju otkupnu cenu mleka, najave su da će biti jeftinije za 5 do 11 dinara po litru, što će dodatno opteretiti farmere.

(Telegraf Biznis/RTS)

Video: Ustaje noću na svaka dva sata da ne ogladne: Marko na cuclu hrani 8 prasića koji su ostali bez majke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>