![Muža krava mleko Muža krava mleko](https://xdn.tf.rs/2022/06/19/muza-krava-mleko-670x447.jpg?ver=666962)
"Muzemo, bacamo": Farmeri na severu Banata očajni, zašto niko neće da otkupi njihovo mleko?
Farmeri, iz mesta Siget, na tromeđi Srbije, Mađarske i Rumunije, ne vide drugo rešenje no da prodaju svoje krave. Kako pričaju, proizvođači mleka u ovom severnobanatskom selu ,,osuđeni" su na jednog prerađivača iz Kikinde a i on je prestao da kupuje mleko. To ih je dovelo u nezavidnu situaciju jer druge mlekare nisu zainteresovane za otkup, pošto je ponuda sirovog mleka značajno povećana.
Dejan Lazin više ni ne sipa mleko u laktofriz, jer kupaca nema, a i ne želi dodatne troškove koji su oko 10.000 dinara dnevno. Poruka iz mlekare sa kojom je sarađivao nije optimistična priča on za RTS.
- Neka obećanja možda od marta da će se osloboditi neki prostor, kako ćemo i šta ćemo dalje, to ne znamo ni sami, sad radimo uzalud. Muzemo, bacamo mleko. Nas sedam porodica je bilo koji smo bili u ovoj mlekari što nam je otkazala. To je neka proizvodnja na dnevnom nivou možda nekih 600, 700 do 800 litara", kaže Dejan Lazin, proizvođač mleka iz Sigeta.
![Selo Šume, krava Selo Šume, krava](https://xdn.tf.rs/2022/08/18/kravice-460x0.jpg)
Zašto nemaju kome da prodaju mleko?
Trenutno im dolazi samo jedan otkupljivač kome dodatne količine mleka ne trebaju. Druge mlekare navode da im se lokacija ne uklapa u otkupnu rutu. Proizvođači navode da je oko 90 farmera iz okolnih sela u problemu.
- Mi nismo usamljen slučaj tu su i susedna sela, Banatsko Aranđelovo, Novi Kneževac, Crna Bara i ostala mesta. Za sad nijedna mlekara ne želi saradnju sa nama iz obrazloženja, kako oni kažu, plivaju u mleku. Samo nam nije jasno odakle to mleko stiže - navodi Boža Jablanov, proizvođač mleka iz Sigeta.
Ne vide drugi izlaz sem da prodaju krave. Državni podsticaji za govedarstvo su povećani sa 40 na 55.000 dinara po kravi i 100.000 dinara za junicu koja ostaje na farmi. Kad ima viška mleka, ove mere nemaju efekat za manje proizvođače.
- Veliki novac se odvaja što se tiče samog stočarstva, subvencije su sve veće i veće u stočarstvu, međutim izostaju rezultati, smanjuje se broj pogotovo krupne stoke. Rešenje je uvek zadruga. Formiranje stočarskih zadruga pogotovo u brdsko - planinskim područjima gde su otežani uslovi rada - navodi Nikola Mihailović, Zadružni savez Srbije.
I pored apela Ministarstva poljoprivrede da mlekare ne snižavaju otkupnu cenu mleka, najave su da će biti jeftinije za 5 do 11 dinara po litru, što će dodatno opteretiti farmere.
(Telegraf Biznis/RTS)
Video: Ustaje noću na svaka dva sata da ne ogladne: Marko na cuclu hrani 8 prasića koji su ostali bez majke
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.