Crni biseri iz sela Srbije donose suvu zaradu: Zovu ih 'Lambordžinijem živine', a cena im ide i do 500 evra

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Na mnogim balkanskim selima, gde se češće čuje kokodakanje nego tutnjava Ferarija, jedan čovek iz Pojata u Srbiji odlučio je da uzgaja – doslovno najcrnju živinu na svetu. Ne, nije metafora. Reč je o ajam cemani kokoškama, neobičnim pticama koje izgledaju kao da su ispale iz Marvelovog filma, a ne iz kokošinjca.

U Hrvatskoj postoji uzgoj ajam cemani kokošaka. Iako nije široko rasprostranjen, nekoliko entuzijasta i malih odgajivača bavi se ovom egzotičnom rasom. Na primer, na oglasniku Njuškalo zabeležen je oglas iz Slavonskog Broda za prodaju pilića ajam cemani, što potvrđuje njihovo prisustvo u zemlji, piše Agroklub.

Sve je krenulo skromno – sa osam jaja. Toliko ih je Milan Manojlović uspeo da nabavi kada je odlučio da okuša sreću sa ovom retkom vrstom iz Indonezije. Ispostavilo se da mu crne kokoške nisu samo egzotika već i ozbiljan posao.

Skupocene koke

- Počeo sam polako, koliko sam mogao. Onda su krenule razmene, prodaje, nabavke novih linija… Nakupilo se toga, pa smo vremenom odlučili da smanjimo broj i da se fokusiramo na kvalitet. Sada radimo selekciju, ali cilj nam je prava farma - kaže Milan.

Ajam cemani kokoške su vizuelni spektakl: potpuno crne – perje, koža, kosti, pa čak i unutrašnji organi. Doslovno sve. I ne, nije reč o fotošopu. Jedino što im je belo su – jaja:

- Meso im je vrhunsko, ako vas ne odbija boja. Supa je odlična, ali ljudi se često zbune kad to vide prvi put - smeje se Slađana Manojlović, Milanova majka.

Njihov uzgoj nije komplikovan. Žive slobodno, kljucaju šta im priroda nudi, a tu i tamo se počaste kalifornijskim glistama koje Manojlovići takođe uzgajaju.

Cena ide i do 500 evra

- Mi se držimo prirode. Hrane se pšenicom, kukuruzom, ječmom… Ne trpamo koncentrate. Jaja su oplođena, pazimo na krvno srodstvo, menjamo petlove - objašnjava porodica.

U živinarskom svetu, ajam cemani su svojevrsni Rolls-Royce – zbog cene, naravno. U nekim zemljama jedno pile može da dostigne cenu i do 500 evra.

- Zovu ih 'Lamborgini živine'. Nisu neki spektakularni nosioci jaja, ali su zato postojani. Nose oko 100 do 120 jaja godišnje. I to sa pauzom od samo mesec dana - dodaje Slađana.

Dok se mnogi bave klasičnim uzgojem kokošaka zbog jaja i mesa, Manojlovići iz Pojata izgradili su mali crni svet – i to prilično uspešan.

(Telegraf Biznis/ Kurir)

Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>