
Počeo otkup ŠLJIVE: Otkupna cena NISKA, a kupcima na pijacama PREVISOKA - evo pošto je slavna srpska VOĆKA
Šljive se u Srbiji gaje na više od 72.000 hektara. Po površinama smo prvi u Evropi, ali je rod, zvog vremenskih prilika, u većem delu zemlje podbacio. U Topoli, u kojoj je pod voćem oko 5.000 hektara, prinosi su manji i do osamdeset odsto. Zbog toga je otkupna cena voća znatno viša nego prošle godine.
Poranila je čačanska rana, ali nije donela očekivani rod. Prolećni mrazevi i grad u topolskom kraju, desetkovali su šljivike. Sa dva i po hektara, Markovići iz Gornje Trnave, ubraće najviše 40 odsto roda.
“Predali smo oko tone za otkup. Ima otprilike još za tonu da predamo. Sad bi trebalo da je prevrnulo ovde sve, da ne možemo da prođemo, a mi smo došli u situaciju da ih beremo sa šljive na šljivu”, kaže Đorđe Marković iz Gornje Trnave, prenosi RTS.
Slab rod, povećao je otkupnu cenu. Prošle godine, kretala se od 60 do 80, sada 150 dinara.

“Ali opet i dalje ne može da pokrije neke troškove koji su sledili da bi došli do tog. Znači, imamo rezidbu, imamo prskanja imamo zaštite razne, tako da ne znam da li će moći da pokrije količina ono što smo uložili”, navodi Đorđe Marković iz Gornje Trnave.
Zbog malih količina otkupljene rane šljive, trpi i izvoz.
“Tako da je veoma teško skupiti vozilo za izvoz, što je za nas izvoznike veoma veliki prroblem napravi i onda se radi miks, tako da bi moglo kolko tolko da se pošalje u Evropu”, navodi Moma Vasiljević, otkupljivač voća.
Prve šljive, skupe su i potrošačima. Cena na pijacama je 250 dinara za kilogram.
“Ove godine niko ne pita za kvalitet, ove godine samo daj šta ima. Prošle godine je bilo, te veličina, da li je krupna sitna. Iskreno da vam kažem zastupljena je jako krrupna šljiva, jer je malo nje ostalo”, kaže Đorđe Marković iz Gornje Trnave.
Moma Vasiljević, otkupljivač, objašnjava: „Kad nema nešto, to je takva situacija. Za razliku od prošle godine, kada smo kontrolisali, merili na šubler da li je ona 40 ili 38.Pa ako je 40 jedna cena, ako je 38 druga, sad i 28 će da prođe i sve.”

Višanja kaže Marković, kod njega nije bilo ni za slatko. Šumadinka koju prošle godine niko nije hteo, pa je ostala na stablima, sada ima dobru prođu.
“E, ove godine, pošto je nedostatak višnje, šumadinka je sada išla u preradu, tresli su ljudi i imala je cenu. Recimo mi smo sinoć završili sa 250,260 otkup”, kaže otkupljivač Moma Vasiljević.
Stižu breskve, nektarine, čačanska lepotica, u zasadima gde je ostalo nešto roda. Za većinu voćara i izvoznika u Topoli računica je jasna - ostaće kratkrih rukava. A, kupci zbog cena, praznijih novčanika.
(Telegraf Biznis)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.