Opasnost pred vratima? Antraks potvrđen u Hrvatskoj, evo koliki je rizik za Srbiju

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nema velikog rizika od širenja antraksa, opasne zarazne bolesti životinja koja je nedavno potvrđena u Hrvatskoj, na teritoriji Srbije, izjavila je danas načelnica Odeljenja za veterinarsku inspekciju Uprave za veterinu Ljiljana Ivanjac i istakla da nadležne institucije pažljivo prate epidemiološku situaciju u regionu.

Ivanjac je rekla za Tanjug da se ta bolest obično javlja u ograničenim i izolovanim područjima, zbog čega je mogućnost širenja zaraze u regionu mala.

- Širenje bolest čak i na teritoriji drugih naseljenih mesta Republike Hrvatske je mala, kao i na teritoriji Srbije. Ne želim da kažem da šansa ne postoji - objasila je ona.

Kako je istakla, antraks je zoonoza, što znači da se prenosi sa životinje na čoveka, ali da se ne prenosi direktno sa jedne jedinke na drugu već kontaktom sa zareženom životinjom.

- Najugroženiji su ljudi koji profesionalno dolaze u kontakt sa životinjama i njihovim proizvodima - veterinari, mesari, ovčari, strigači vune i radnici u industriji prerade kože i vune. Zato se ova bolest naziva i profesionalnom - rekla je Ivanjac.

Antraks, stoka Foto:Shutterstock

Ona je pojasnila da se bolest može preneti sa jedinke na jedinku samo kada su zaražene životinje zajedno smeštene i kada se bolest prenosi iz leša na okolinu.

Zbog toga su, navela je Ivanjac za Tanjug, mere kao što su zabrana kretanja, karantin, dezinfekcija i uklanjanje leševa ključne u suzbijanju bolesti.

Na pitanje da li građani Srbije imaju razlog za zabrinutost zbog antraksa, Ivanjac je rekla da u zemlji za sada ne postoji nijedno aktivno žarište, a poslednji slučaj zabeležen je 2011. godine u Srednjobanatskom okrugu.

- To žarište je tada brzo i efikasno sanirano, a zahvaljujući postojanju vakcine, životinje u ugroženim područjima se vakcinišu. To je ključna preventivna mera kojom se bolest drži pod kontrolom - rekla je Ivanjac.

Ona je objasnila da nadležne institucije ne uzorkuju životinju na antraks bez razloga, ali tamo gde se pojavi i prijavi veterinarskoj službi naglo uginuće životinje, pogotovo ako se na lešu vidi krv koja ističe iz svih prirodnih otvora, onda se uzima uzorak i šalje se u laboratoriju.

- Kada je u pitanju pojava i dijagnostika, odnosno potvrda ove bolesti, važno je otvaranje karantina na mestu gde su se prva uginuća javila, zatim zabrana kretanja, stroga dezinfekcija tog mesta i naravno kontakt sa Ministarstvom zdravlja, odnosno lekarima - navela je ona.

Ona je naglasila da su neke od mera koja se uvode u Hrvatskoj gde je antraks potvrđen zabranjeno kretanje životinja, karantiniranje zaražene oblasti, kao i zabrana trgovine.

U Hrvatskoj je potvrđen slučaj antraksa (bedrenice), opasne zarazne bolesti koja pogađa životinje, ali može biti prenosiva i na ljude.

Zaraza je utvrđena prošle nedelje na području opštine Vrlika, a nadležne službe su odmah pokrenule niz hitnih mera, uključujući obavezno vakcinisanje stoke i preventivno lečenje osoba antibioticima koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Cena 350 dinara po kilogramu, dnevnica radnicima 5.000: Počela berba crvenog zlata

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>