I svetski mediji bruje o pomoru u Srbiji: To su strašne scene, pčele umiru, neko ih truje, šteta veća od 200 miliona dolara
Šteta od pomora pčela meriće se stotinama miliona evra
Početak aprila u Srbiji bio je sunčan, voćnjaci su bili u punom cvatu, a pčele iz oko milion košnica vredno su sakupljale nektar i polen. Međutim, za nedelju dana pčele su odjednom počele da umiru na nekoliko lokacija širom zemlje.
Polen koji su jele bio je otrovan, jer su stabla bila preprskana insekticidima, počinje svoj tekst agencija Rojters o problemima koji je proteklih nedelja zadesio Srbiju.
Rodoljub Živadinović, predsednik Udruženja pčelara Srbije, rekao je da bi poljoprivredni sektor u zemlji mogao da pretrpi štetu i veću od 200 miliona dolara godišnje ukoliko se nastavi trovanje pčela.
- To su strašne scene, pčele nekada umiru na licu mesta, a ponekad...mnogo kasnije, nakon što počnu da konzumiraju polen koji sadrži insekticide - rekao je on u intervjuu za Rojters.
Od 2006. godine, pčele, ali i drugi oprašivači biljaka širom sveta imale su naglo smanjenje broija jedinki usled brojnih faktora, uključujući prekomernu upotrebu hemikalija.
Iako je Srbija, koja želi da se pridruži Evropskoj uniji, nametnula stroge smernice o upotrebi hemije u poljoprivredi, mnogi poljoprivrednici ih ignorišu, rekao je Nenad Savić, pčelar iz sela Ripanj, nedaleko od Beograda.
- Sve ove hemikalije koje su na Zapadu zabranjene završavaju ovde i koriste se sve dok im ne ponestane zaliha - rekao je Savić.
Trovanje pčela i ove godine zahvatilo je delove u susednoj BiH i Hrvatskoj koja je članica EU.
Vladimir Teznjan, pčelar iz Stajićeva na severu Srbije, rekao je da mnogi farmeri tretiraju semena neonikotinoidima koji su zabranjeni i u EU i u Srbiji. Takve hemikalije su smrtonosne za sve insekte.
- To je javna tajna ... znam da ih mnogi farmeri kupuju na crnom tržištu - rekao je on.
Udruženje pčelara Srbije, zajedno sa nevladinom organizacijom NALED i američkom razvojnom agencijom USAID, pokrenulo je prošlog meseca kampanju za podizanje svesti i kontrole, savetujući poljoprivrednike da ne koriste prekomerne količine pesticida.
Poljoprivreda čini oko 6 procenata bruto domaćeg proizvoda Srbije, a od izvoza je prošle godine zarađeno oko 3,9 milijardi evra (4,4 milijarde dolara), uključujući i plodove koji direktno zavise od oprašivača.
Prema podacima Udruženja, u zemlji se nalazi oko 20.000 registrovanih pčelara. U 2017. godini Srbija je proizvela preko 7.000 tona meda, 22 odsto više nego prethodne godine. Izvoz meda je vredan oko 10 miliona dolara.
VIDEO: Pomor pčela! Ljudi, bez njih ova planeta umire
(Telegraf.rs)