Produžen rok za zamenu kaveza za koke nosilje: "Da nije došlo do izmene, proizvodnja bi opala 40%"
Prema Pravilniku o uslovima za dobrobit životinja, novi kavezi treba da imaju veću površinu, posebnu opremu za stajanje, veće hranilice i pojilice, drugačiji materijal na podu, nagib ne veći od 14 odsto
Proizvođači konzumnih jaja do kraja 2023. godine mogu da zamene kaveze za koke nosilje tako da će, u vreme otežanih uslova poslovanja zbog pandemije, imati dovoljno vremena da se prilagode zakonodavstvu EU, ali i da za ovaj veliki posao koriste sredstva iz IPARD programa.
Produženje roka za tri godine rezultat je inicijative Grupacije za proizvodnju živinskog mesa i jaja Privredne komore Srbije, upućene resornom ministarstvu poljoprivrede.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izmenilo je Pravilnik o uslovima za dobrobit životinja, čime je prvobitni rok za zamenu kaveza pomeren sa 1. januara 2021. na 31. decembar 2023.
- Da nije došlo do izmene Pravilnika, proizvodnja bi se smanjila za oko 40 procenata i verovatno bismo morali da se oslonimo na uvoz, dok bi mnogi proizvođači čak i odustali od proizvodnje jaja - rekao je Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda.
Budimović je podsetio da je na predlog PKS, IPARD program omogućio proizvođačima konzumnih jaja da konkurišu za sredstva usmerena za nove, obogaćene, kavezne sisteme.
- Treba iskoristiti potencijal nacionalnih podsticaja i IPARD programa i početi sa realizacijom zamene običnih za obogaćene kaveze za koke nosilje, jer je pretpostavka da više neće biti odlaganja primene Pravilnika nakon 2023. godine - objasnio je predstavnik PKS.
Ističe da prema Pravilniku o uslovima za dobrobit životinja novi kavezi treba da imaju veću površinu, posebnu opremu za stajanje, veće hranilice i pojilice, drugačiji materijal na podu, nagib ne veći od 14 odsto.
(Telegraf Biznis)