Klanice privremeno obustavile otkup tovljenika u Mačvi: Oko 15.000 dostiglo težinu za klanje

Vreme čitanja: oko 1 min.

Tovljenici su u međuvremenu poskupeli i kilogram žive vage klanice plaćaju 300 dinara

Foto: EFSA

Stočare u Mačvi ohrabruje što je zaraza svinja Afričkom kugom pod kontrolom i što posle izolovanja virusa u Crnoj Bari i Prnjavoru nije bilo novih slučajeva. I dalje, međutim, strahuju od širenja virusa protiv kojeg ne postoji vakcina, ali se zbog zabrane utovara tovljenika u ovim mestima, kao i u ugroženim područjima, Badovincima i Salašu Crnobarskom, pojavio novi problem.

Klanice su obustavile otkup tovljenika sa ovog područja, pa farmeri ne mogu da ih prodaju. Ukoliko bi zabrana otkupa potrajala više desetina hiljada grla bi premašilo težinu. Samo u Badovincima, na nekoliko velikih farmi, u ovom trenutku najmanje 15.000 tovljenika u klasi čeka na utovar.

- Svaki dan preko optimalne težine je trošak zbog hrane koju tovljenici pojedu, a kada premaše 130 kilograma, klanice plaćaju manje - kaže proizvođač iz Badovinaca.

Udruženje koje okuplja oko 450 proizvođača se obratilo lokalnoj samoupravi za pomoć i sa zahtevom da se ovaj problem u najkraćem roku reši uz podršku Ministarstva poljoprivrede.

- Oni su izrazili zabrinutost što im je onemogućeno da vrše utovar svinja koje su dostigle potrebnu težinu zbog čega imaju štetu. Mi smo ih podržali i verujem da ćemo na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede pronaći adekvatno rešenje - rekao je Teodor Teodorović, zamenik predsednika opštine Bogatić.

Tovljenici su u međuvremenu poskupeli i kilogram žive vage klanice plaćaju 300 dinara sa obračunatim porezom na dodatu vrednost. Iako su zadovoljni cenom, farmerima je slaba uteha kada tovljenike ne mogu da prodaju.

Područje opštine Bogatić je najveći proizvođač svinjskog mesa u Srbiji i do sada se uspešno brani od zaraze virusom Afričke kuge svinja. Registrovan je samo jedan slučaj na periferiji mesta Crna Bara u blizini Bosuta, kada je vlasniku uginulo jedno, a dva grla su eutanazirana.

(Telegraf Biznis)