Otkupna cena maline danas u podne, malinari za Telegraf: Sve niže od 350 dinara nije vredno proizvodnje

Vreme čitanja: oko 2 min.

Sastanak se održava u podne u Vladi Srbije

Foto-kolaž: Pixabay, Shutterstock

Sastanak malinara, hladnjačara i ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića zakazan je za podne u Vladi Srbije. Podsetimo, prvi sastanak održan je u ponedeljak, koji je prema rečima malinara i ministra prošao u dobrom tonu ali razgovora o otkupnoj ceni maline nije bilo. To pitanje je ostalo da bude dogovoreno danas. Ekipa Telegraf Biznisa kontaktirala je predsednika Asocijacije proizvođača malina Dobrivoja Radovića i predsednika udruženja malinara "Vilamet" iz Arilja Miletu Pilčevića, te smo ih upitali šta se i da li se nešto promenilo u prethodnih par dana.

Kako nam je potvrđeno za Telegraf, od 350 do 400 dinara za akontnu otkupnu cenu maline ne odustaju.

- Stojimo da ne može ispod 400 dinara sa tendencijom rasta naspram ponude i potražnje - poručuje Radović za Telegraf Biznis.

Na pitanje da li bi pristali na nešto nižu cenu od 350 dinara, Mileta Pilčević pojašnjava da svaka niža cena nije vredna proizvodnje.

- 350 dinara je kako mi zovemo socijalna cena, danas 300 dinara je ono što je prošle godine bilo 200 dinara. Inflacija je, koliki je skok cena goriva, radne snage... Pokušavamo da održimo proizvodnju, ne frljamo se sa cenama. Hoćemo sigurnu cenu i iduće godine - poručio je Pilčević za Telegraf Biznis.

Vremenske nepogode dodatno oštetile rod

Razgovor o otkupnoj ceni odložen je za danas, nakon Sajma u Amsterdamu, kako bi se videlo kakva je potražnja inostranog tržišta za srpskom malinom, priča Radović.

Zbog vremenskih neprilika, u međuvremenu, rod maline opao je za još 10 do 12 odsto.

- Imamo svaki dan pad zbog vremenskih neprilika, u Srbiji i Evropi, svuda je manje od mesta do mesta - priča Radović i ističe da je sada već rod manji za 50 do 70 odsto.

- Juče je bilo nevreme u Šapcu i Ivanjici, što ne odgovara samoj malini. Nije to samo cena maline, produžavamo životni vek jer niska cena i elementarne nepogode utiču na pad proizvodnje - zaključuje Radović.

Kako smo saznali od jednog hladnjačara u ponedeljak, u Mačvi se za početak sezone nudi 250 dinara što našim sagovornicima nikako ne odgovara.

(Telegraf Biznis)