U Brđan Mali “čudna” naprava spas od suše: Još pre pola veka kupili izum Čačanina, pa im voda teče u slapovima

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: D.Gagričić

U vreme najgore letošnje suše, kada je zbog problema sa manjkom vode za piće u novovaroškom kraju proglašena vanredna situacija, jedino u zaseoku Brđan Mala, u selu Štitkovo, nije bilo žeđi, jer su njegovi žitelji pronašli rešenje još pre pola veka.

Sušno leto donelo je najviše problema stočarima iz novovaroškog kraja, koji su već dva meseca stoku spašavali žeđi dovozeći vodu u cisternama i buradima sa obližnjih rečica i planinskih vrela.

Nakon mesec dana ukinuta je vandredna situacija na teritoriji Nove Varoši, a spas od suše donele su septembarske kiše. Najviše problema, pričali su nam meštani, bilo je u selu Božetići, u kome i ima najviše grla krava, pa tokom sušnih dana najteže je bilo njih napojiti.

Borili su se stočari, pa su u selo traktorima dovozili vodu u buradima i cisternama, svaki dan po dva puta.

- Hrabro smo se suočili sa tim problemom, tako mora, nije nam to prvi put, bude to tako bar jednom u pet, šest godina. Inače, mi u Božetićima svake godine imamo probelema sa vodom, ali čini se, po rečima nadležnih, da se i našim mukama nazire kraj - kažu nam u ovom novovaroškom selu.

Osim što je suša presušila izvorišta pod Zlatarom, Čemernicom i Javorom, Sunce je, kažu, "spržilo" i pašnjake, pa su u mnogim domaćinstvima još u avgustu krenuli da dohranjuju stoku senom koje su pripremili za zimu. Muke seljaka, iskreni su, svakim danom su sve veće.

- Težak je život u ovim brdima, može se lepo živeti, ali treba puno snage i rada, naročito kada ovako dođe do vremskih neprilika koje nam donose nedaću i otežavaju posao. Koliko samo treba rada dok se proizvede sir i kajmak, mala je cena kojom se naš trud plaća - reče nam letos starina iz Božetića.

Kiše u septembru najviše su pomogle da se poveća izdašnost izvorišta, a i sa završetkom turističke sezone smanjena je potrošnja vode, pa iz tog razloga, kažu iz Opštinskog štaba, nema potrebe za vanrednim angažovanjem cisterni komunalaca za dopremanje vode za piće do ugroženih domaćinstava.

Već pre pola veka, meštani Brđan Male, zaseoka u selu Štitkovo, zajedničkim snagama prikupili su novac i angažovali inženjera iz Čačka, koji im je osmislio neobičnu napravu, zbog koje sada u sušnim letima nemaju problema sa manjkom vode.

Neobična naprava je zapravo pumpa koja izbacuje vodu na visinu od 127 metara, ali je ne pokreće ni struja, ni gorivo, već voda. Kaptirali su meštani izvor, nedaleko od Trudovačke reke, kapaciteta devet litara vode u minuti. Voda iz rezervoara metalnom cevi, kao nekada kroz vodenički badanj, sa visine od 70 metara pada na klip, koji stvara pritisak i dva litra prosipa, a treći izbacuje na preliv.

- Na sve strane su se naši domaćini raspitivali kako da olakšamo život, jer smo u kršu i bezvodnom kraju imali samo jedan izvor i korito ispod kuća, gde se dugo čekalo u redu. Odnekud je stigla vest da u Šareniku radi pumpa na vodu, pa je u leto '73. angažovan Radojica Jovanovć, inženjer iz Čačka, koji je uradio projekat i tako je počela velika akcija - priseća se Miloš Vjetrović (70).

Pitale su se u to vreme njihove komšije iz okolnih zaselaka za šta "bacaju" novac, ali su i oni tek kasnije shvatili da je zaista vredelo i da je ovaj izum "retko pametna stvar", pa bi ga sada i oni poželeli u svom zaseoku.

Kopali su tada, prisećaju se meštani, kanal dug čak 1200 metara i izgradili rezervoar iznad kuća. Nedavno su pumpu, kažu, "podmladili", pa su jos zamenili cev kojom voda stiže do nje. I od tada su, zaključuju, mirni u sušnim letima, vodu imaju za kućne potrebe, za stoku, ali i da zaliju plastenike i vrtove.

(Telegraf Biznis)