Glamočić u Beškoj: Moramo pronaći način za još uspešniji rad zadruga

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Dragan Glamočićobišao je Zemljoradničku zadrugu Beška, u opštini Inđija i tom prilikom rekao da bi trebalo pronaći način za još uspešniji rad zadruga, te stimulisati udruživanje malih i većih gazdinstava, jer se time obezbeđuje i opstanak sela.

Ovo je dobar primer svim drugima u Srbiji zato što ova zadruga objedinjuje mala i srednja gazdinstva. Raspolaže sa mašinskim parkom, koji pruža poljoprivrednicima što je mnogo povoljnije. Moramo naći model kako da stimulišemo da zadruge još uspešnije rade i da stvorimo nove", rekao je Glamočić za Tanjug.

Prema njegovim rečima, u Beškoj je čuo da postoji problem vezan za fazno oporezivanje, te obećao da će razgovarati sa ministrom finansija.

- Trebalo bi naći rešenje, pa da budemo razvijeni kao u Italiji i Španiji. Imamo mala i srednja preduzeća i moramo da objedinimo svoju ponudu. Mala gazdinstva moramo da sačuvamo jer njima čuvamo sela, tako da moramo da stimulišemo udruživanja da bismo razvili ovaj sektor - kazao je Glamočić.

Kada je u pitanju aflatoksin, ministar je rekao da postoji problem već 12 godina, a da je ove godine cilj da se u prvih 100 dana nove Vlade krene u borbu sa aflatoksinom, gde je glavni faktor tretman kukuruza u procesu vegetacije.

- Dronovi za prskanje kukuruza su velika investicija i mi ćemo za deset dana objaviti kreditne linije kratkoročnih kredita sa subvencionisanim kamatama koje će omogućiti nabavku dronova - rekao je Glamočić i dodao da će se aflatoksin sigurno smanjiti, te da ga ni mnogo veće države nisu uništile do kraja.

Kako se Zemljoradnička zadruga Beška ne bavi samo ratarstvom već imaju i voćnjake, ali i poljoprivredne stručnjake, ministar je obišao i njihovu mehanizaciju kao i višnje.

- U toku zimskog perioda je ovde višnje orezivao i moj sin. On je na fakultetu i studira voćarstvo, a kako nažalost nisu mogli da studiraju, predložio sam mu da izađe na teren i nauči posao - rekao je ministar.

Dragan Lončar, odgovorno lice za zakonitost poslovanja ZZ Beška, rekao je da oni već 35 godina rade po zadružnim principima i pokušavaju da afirmišu ideju zadrugarstva.

- Propali bismo da nije udruživanja u veće konglomerate. Mi smo već treća generacija koja radi u ovoj zadruzi i nosimo hipoteku da to traje i traje. Srećom, ovu poslovnu formulu uspevamo da afirmišemo pogotovo što ona u svetu doživljava ekspanziju - rekao je Lončar.

On je objasnio i da nema subordinacije kapitala već da svaki zadrugar ima glas, te da je svaki jednako važan bez obima saradnje.

- Najbolje bi bilo kada bi zadruge imale ekonomsku motivaciju udruživanja. Mi mislimo da su dugoročni krediti neophodni za investicije, a svako kreditiranje bolje je nego davanje bespovratnih sredstava", kazao je Lončar.

Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov objasnila je da je poseta ministra veoma značajna pogotovo što obilazi zadrugu koja ima dugu tradiciju.

- Zadrugarstvo predstavlja način preživljavanja za male poljoprivrednike, povećava njihovu moć pregovaranja, ali i konkurentnost na samom tržištu - rekla je Nestorov.

Nestorov je istakla i da je posebno važno imati stručnjaka na mestu ministra poljoprivrede, te da je profesor Glamočić pravi izbor za povezivanje svih oblasti i razvoja poljoprivrede u Srbiji.

Prema rečima Nikole Mihajlovića, predsednika Zadružnog saveza Srbije, promocija dobrog primera zadruga je značajna jer je pokazatelj da ne mora da se ide u inostranstvo već da to postoji i kod nas.

- Zadruge su iznele veliki teret kriza. Moramo da unapredimo njihov rad. Od severa do juga zemlje imamo dobre primere, a znanje je pored promocije jako bitno za razvoj zadruga - rekao je Mihajlović.

On je dodao i da mora da postoji udruživanje proizvođača na različitim nivoima, jer su zadruge patent za očuvanje sela.

- Drago mi je da je ministar čovek koji dolazi iz oblasti stočarstva. Stočarstvo je kičma od koje treba da se razvija sva poljoprivreda i koja nam čuva prostor i teritoriju. Ako imamo prostor i plodnu zemlju, to bez stočara ne znači ništa - rekao je Mihajlović.

On je objasnio i da su investicije takođe veoma bitna stavka kad su u pitanju zadruge, a da je po njemu najbolji model finansiranja beskamatno kreditiranje.

(Telegraf Biznis/Tanjug)