Da ti srce pukne! U ovom delu grad uništio lubenice, šljive, plastenike i čitava domaćinstva, šteta je ogromna

Vreme čitanja: oko 2 min.

Sela u južnom delu Brčko distrikta pogođena su razornim nevremenom 8. jula, a posledice su katastrofalne – usevi su uništeni u potpunosti, a šteta na plastenicima, zasadima i domaćinstvima meri se desetinama hiljada evra.

Ogromna količina grada pala je na sela Maoca, Rahić, Ćosete, Čande, Palanka, Ograđenovac, Brka, Skakava i druga. Sve ono što su poljoprivrednici mesecima strpljivo negovali - uništeno je za manje od deset minuta.

Slomljene stabljike, razbijene lubenice i pocepani plastenici

Haikija Muratović iz Palanke, koji se bavi proizvodnjom lubenica i bundeva, podelio je uznemirujuće fotografije i snimke stanja na terenu. Njegova lubenica u plasteniku površine 1,35 duluma ostala je neoštećena, ali je najlon potpuno izbušen. Radi se o skupim hibridima lubenice – Misiri, Farao i Remeta.

Srećom, parcele sa šljivama i veći zasad lubenica na pet duluma ostali su netaknuti. Međutim, led je uništio parcelu lubenica od jednog duluma i pet duluma bundeve za seme.

- Šta da se radi, ima i gorih slučajeva, ne može se na sve uticati - rekao je Muratović za Agroklub.

Mlad proizvođač ostao bez ičega

Emin Nišić iz Brke, koji već četiri godine posluje u okviru programa samozapošljavanja Vlade Brčko distrikta, ostao je bez svih zasada: lubenice na 1,5 hektara, soje na 2 hektara i bundeve na 4 duluma.

- Šteta je potpuna, a oporavak krajnje neizvestan - kaže on, dodajući da ga dodatno opterećuju mesečni troškovi za firmu.

Grad kao teniska loptica uništio sve

Muzafer Husejnović iz Palanke imao je zasade na dva hektara. Udar grada, koji je pao oko 11:20 časova, bio je takav da su plodovi doslovno sravnjeni sa zemljom.

- Ništa se ne može spasiti. Delim šta je ostalo komšijama, ali trud, vreme i novac su izgubljeni - kaže Husejnović.

Na njegovom plasteniku od 400 m² najlon je potpuno probijen, dok je zasad jagoda na jednom dulumu pretrpeo 100% štetu, iako je prethodno bilo zasađeno 12.000 čašica. Stradali su i objekti – fasada kuće, prozori i roletne su oštećeni.

Ništa nije preživelo

Još jedan proizvođač, Sahbo Džanić iz Ćoseta, ostao je bez kompletne berbe šljive na jednom hektaru – koja je upravo trebala da počne. Osim toga, uništeni su i zasadi lubenice i dinje na pola hektara, kao i plastenik od 600 m² sa paradajzom.

- Najlon je uništen, a rod paradajza smanjen za oko 40% - kaže Džanić.

Apel: Prijavite štetu na broj 121

Meštani pogođenih sela pozivaju sve da prijave štetu na broj 121, bilo da je reč o poljoprivredi, domaćinstvima ili imovini.

Bez zvanične prijave nije moguće pokrenuti proceduru za proglašenje elementarne nepogode, poručuju meštani i apeluju da se ova informacija širi putem društvenih mreža i lokalnih grupa.

U međuvremenu, pristižu nove fotografije i snimci – razvaljeni plastenici, slomljene stabljike, razbijene lubenice i potpuno pustošene njive. Teško je ostati ravnodušan, jer su mnogima u nekoliko minuta nestali meseci truda i ulaganja.

(Telegraf Biznis/atvbl)