Ranije su se molili za vodu, a sada 100 domaćinstava spas nalazi u digitalizovanom sistemu za navodnjavanje

V. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock/Vitaliy Andreev

Za razliku od prošlih godina kada su gledali u nebo i molili se da padne kiša, ovog leta uprkos sušnim danima oko stotinu domaćinstava u selima Trbušani i Prijevor kod Čačka dočekali su svoj spas i to u vidu digitalizovanog sistema za navodnjavanje.

Poljoprivrednici su bili u neverici kada im je rečeno da će svoje parcele zalivati uz pomoć daljinskog upravljača, a danas je to stvarnost. Ceo zalivni sistem na svom imanju pokreću uz pomoć hidroključa koji je u stvari daljinski upravljač za uključivanje hirdanata i pumpi za zalivanje. Upravo ovu mogućnost dobili su rekonstrukcijom zapuštenog, 5,5 kilometara dugog kanala koji je decenijama unazad služio kao smetlište i za fekalni otpad.

Danas je to potpuno drugačija slika. Ovaj kanal udahnuo je novi život meštanima Trbušana i Prijevora i njihovim usevima koji blistaju na julskoj žezi.

- Svi su bili u neverici kada im je rečeno da će svoje useve moći da zalivaju pomoću daljinskog upravljača. Ko god je od nas želeo mogao je u vodoprivrednoj zajednici da uzme hidropak Srbija voda, a ustvari radi se o daljinskom upravljaču uz pomoć kojeg aktiviramo sistem za navodnjavanje i hidrante. Dovoljno je samo pritegnuti jedno dugme i na mlaznice koje smo rasporedili po usevima "šikne" voda. Svako ima svoj broj, svoju karticu i zna koliko troši vode. Ovaj sistem je nepogrešiv, tačno zanaš koliko si potrošio vode i koliko dugo si zalivao, a ceo proces se može programirati, kazao je za RINU Vlade Vukićević.

- Evo upravo sam zasadio i treću kulturu, a verujte da nije ovoga ni od prve setve ništa ne bih bilo. Ovo je zaista čudo. Svaka čast državi, `Srbijavodama`, gradu Čačku koji su nešto ovako učinili, kaže Vukićević.

Prema rečima gradonačelnika Todorovića, grad Čačak izdvojio je milion dinara, dok direktor "Srbijavoda" ističe da je u planu proširenje vodosistema i na okolna sela sve do visinskih zona Miokovaca, Prijevora i Trbušana gde su veliki voćarski zasadi.

- Izgradićemo još jednu crpnu stanicu, magistralni cevovod i koliko bude trebalo mreže za taj deo. S obzirom na to da se ovde povećava broj korisnika, videćemo šta to nedostaje za optimizaciju sistema. Zato smo i pozvali ljude koji ovde zalivaju da nam kažu šta je dobro, šta nije, šta treba da promenimo i ovo je samo jedan od dobrih primera saradnje države, lokalne samouprave i mesne zajednice i ljudi koji ovde žive, kazao je Puzović.

Osim za navodnjavanje oranica, ovaj sistem je iskorišćen da se na njemu napravi sistem koji će štititi čačansko naselje Ljubić kej od poplava.

- Grad Čačak je ishodovao dozvolu i krenuo u izgradnju crpne stanice na Ljubić keju. Ona je u sklopu ovog sistema, a za koju je iz budžeta grada Čačka izdvojeno oko milion evra. Ona sav višak vode usled visokih voda u Mijatovcu i kanalu Moravac, automatski sa tri pod stanice prebacuje u Zapadnu Moravu, rekao je Todorović.

(Telegraf Biznis/Rina)