Zašto je za srpsku privredu važno da suficit ne bude veliki?

Ostvareni suficit u budžetu za 2018. godinu iznosio je 32,2 milijarde dinara, a u 2019. je smanjen skoro za trećinu

Foto: Shutterstock

U 2019. ostvaren je suficit republičkog budžeta u iznosu od 12,8 milijardi dinara, objavilo je Ministarstvo finansija. Prihodi su naplaćeni u iznosu od 1.274,6 milijardi, a rashodi izvršeni u iznosu od 1.261,8 milijardi dinara.

Samo u decembru prošle godine ostvaren je deficit budžeta od 49,5 milijardi dinara, navodi se u saopštenju resornog Ministarstva. Tada je naplaćeno 121,1 milijardi dinara prihoda, od čega se na poreske prihode odnosi 102,8 milijardi dinara.

Uobičajeno, kako se navodi na sajtu ovog ministarstva, najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV u iznosu od 53,3 milijardi dinara i akciza u iznosu od 28,8 milijardi dinara. Kada je reč o neporeskim prihodima, naplaćeni su u iznosu od 13,8 milijardi dinara.

Veliki deficit je štetan jer dovodi do povećanja javnog duga koji se na kraju završi dužničkom krizom. Ali, isto tako nije dobar ni veliki suficit, tvrde ekonomisti.

Za toliko koliko je država više uzela, za toliko je manje privreda mogla da potroši na ono što im je potrebno. Zato je najbolje je kada je budžet uravnotežen - kaže stručnjak Milan Kovačević.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Priliv donacija je u decembru prošle godine iznosio 4,5 milijardi dinara.

Rashodi su izvršeni u iznosu od 170,6 milijardi dinara, pa su tako rashodi za zaposlene, u decembru, iznosili 26,3 milijardi, transferi OOSO (fond PIO, RFZO, NSZ, fond SOVO) 18,1 milijardi, a kapitalni izdaci 56,6 milijardi dinara.

Na nivou opšte države, u 2019. godini zabeležen je fiskalni deficit u iznosu od 11,1 milijardi dinara i primarni fiskalni suficit u iznosu od 97,2 milijardi dinara.

(Telegraf Biznis/Tanjug)