Najjače ekonomije spremile 7 biliona $ za spas od recesije. Ali, i to je malo, ako kriza premaši jun
Samo američki paket olakšica vredi 2,2 biliona dolara
SAD, Evropa, Japan, Kina i Indija odobravaju hiljade milijardi dolara državne potrošnje i štampaju novac u očajničkom nastojanju da spreče da globalna ekonomija potone u recesiju.
Preuzete obaveze Vlada i centralnih banaka u okviru njihovih programa za borbu protiv pandemije korona virusa - do danas iznose blizu 7.000 biliona dolara, pokazala je analiza redakcije "CNN Business".
Ukupan iznos obuhvata državnu potrošnju, garancije za kredite i poreske olakšice, kao i štampanje novca centralnih banaka za kupovinu aktiva, kao što su obveznice i akcijski fondovi.
U tu cifru je uključen američki paket olakšica, vredan 2,2 biliona dolara, kao i predviđeni japanski program podsticajnih mera od 274 milijarde dolara, koji bi mogao da bude odobren sledećeg meseca.
Kad je reč o Evropi, "CNN Business" je u računicu uneo podsticajne mere najvećih ekonomija: Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Italije i Španije.
Ova sredstva zajedno nadilaze iznos kojim je svet odgovorio na finansijsku krizu 2008. godine. Ekonomisti, međutim, strahuju da čak ni ovi "herkulovski napori", koji su preduzeti do sada, neće biti dovoljni ako se kriza produži i posle juna.
- Američki paket stimulansa (od dve milijarde dolara), verovatno, predstavlja osnovni minimum koji je potreban da se neutrališe sadašnji silazni trend privrede zbog epidemije. Ekonomiji će biti potrebno blizu tri milijarde dolara fiskalnih podsticaja, ako ne i više - kaže Džozef Song, ekonomista u "Benk ov Amerika".
- Poslednji put je globalni ekonomski rast bio u ovakvoj depresiji 1938. godine - rekao je Četan Ahja, glavni ekonomista banke "Morgan Stenli".
Sve u svemu, ogromna potrošnja može samo da umanji deo ekonomske štete. Mada će naknade za nezaposlenost i jednokratna novčana podrška građanima putem čekova pružiti preko potrebnu pomoć, ozbiljan oporavak ekonomije ne može da počne dok se ne krene sa ponovnim otvaranjem barova i restorana, vraćanjem ljudi na posao i nastavljanjem rada turističke industrije, zaključuje CNN Biznis.
(Telegraf Biznis/Tanjug)