Niko više ne traži "stan na dan": Nakupila se milijarda duga, domaćini nemaju goste

U ovoj kompaniji za rezervaciju smeštaja gubici za poslednja tri meseca 2019. gotovo su se duplirali

Airbnb je osnovan 2008. godine / Foto: Pixabay

Posle 12 godina od osnivanja i uspešnog poslovanja, kompanija za onlajn buking Airbnb suočava se sa značajnom krizom.

Nedelju dana nakon što je osigurao milijardu dolara novih ulaganja za ublažavanje posledica pandemije, Airbnb beleži 1 milijardu duga jer ne uspeva da izbalansira troškove.

Oni su u martu izdvojili 250 miliona dolara pomoći za one koji iznajmljuju prostor, a koji klijentima moraju vratiti uplaćeni novac nakon otkazivanja rezervacija iz opravdanih razloga.

Na ovaj način, CEO kompanije, Brajan Česki, želeo je da ih odobrovolji nakon odluke da se gostima vraća pun iznos novca.

Blumberg je među prvima, prošlog meseca, pisao o tome da su se ovoj kompaniji za rezervaciju smeštaja gubici za poslednja tri meseca 2019. gotovo duplirali. 

Airbnb plaća oko 9 odsto kamate novog duga, što je nešto niža stopa od kamatne stope na deo duga, najavljene prošle nedelje, kada je bilo reči o miksu duga i kapitala. Za deo duga tog finansiranja, Airbnb plaća 11,5 odsto.

Najnoviji krug finansiranja dolazi sa smanjenom kamatnom stopom, zbog prvog založnog prava prema kojem će ulagači biti isplaćeni prvi u slučaju neplaćanja.

Prethodno finansiranje bilo je drugo založno pravo, prema kojem će investitori biti isplaćeni kasnije. Deonički kapital je prošle nedelje procenio vrednost Airbnb-a na 18 milijardi dolara, što je skoro polovina vrednosti kompanije u 2017. godini.

(Telegraf Biznis)