Donirali su velike svote novca, ali jedan odnosi pobedu, jer je dao skoro trećinu svog bogatstva

Džek Dorsi, osnivač Tvitera, donirao je čak milijardu dolara u borbi protiv pandemije

Džek Dorsi / Foto: Tanjug/AP

Kako se korona virus širio svetom, a onda uzeo maha u SAD, tako su reagovale i tehnološke kompanije iz Silicijumske doline, što iz lične potrebe, što zbog pritiska javnosti. Mnogi od njih, koji na svom računu broje milijarde, rešili su da doniraju medicinsku opremu, ali i keš.

Među njima su Fejsbuk, Epl, Tesla, Tviter, Amazon, Majkrosoft, odnosno Fondacija Bila i Melinde Gejts, a donirana oprema uključuje respiratore, maske i zaštitna odela. Međutim, nisu se istakle samo kompanije, već i njihovi osnivači, odnosno direktori, koji su kao pojedinci donirali velike svote novca.

Džek Dorsi (Tviter)

Procenjena vrednost njegovog bogatstva je 3,89 milijardi dolara, a za potrebe borbe protiv pandemije donirao je čak 1 milijardu dolara. Oglašavao se tih dana preko Tvitera i govorio da je ta suma otprilike 28 odsto njegove imovine, a do nje je došao tako što je prodavao akcije svoje druge kompanije Square.

Džef Bezos (Amazon)

Ovaj bogataš je juče uvećao svoju imovinu za 6,3 milijarde dolara, i sada je prema pisanju Forbes-a "težak" 138 milijardi dolara. I pre ovog uvećanja, Biznis Insajder je ima nešto nižu procenu, odnosno računao je da osnivač Amazona ima 123 milijarde u džepu, a za borbu protiv korone je donirao 100 miliona dolara organizaciji Feeding America. Sudeći prema prognozi BI o svoti koju Bezos poseduje, on se zbog ove donacije odrekao tek 0,08 odsto svoje imovine.

Bil Gejts (The Bill and Melinda Gates fondacija)

Njegova imovina koju deli sa suprugom Melindom vredi 101 milijardu dolara, a od toga su donirali 100 miliona u februaru, tamo gde je sada najpotrebnije zbog korona krize. Ovaj iznos čini 0,99 odsto Gejtsovog ličnog bogatstva.

Najnovija vest je da su donirali još 150 miliona, zbog situacije sa SZO, odnosno Trampove odluke da im uskrati novac. Dakle, ukupno 250 miliona dolara. Osim keša, oni rade i na proizvodnji briseva za nos, odnosno testova na Covid-19, koji su dostupni svim domaćinstvima širom SAD.

Mark Cukerberg (Fejsbuk)

S obzirom na to da osnivač jedne od najpopularnijih društvenih mreža zarađuje oko 15 puta više nego Džek Dorsi, tačnije 65 milijardi dolara, možemo reći da je poražavajuće to što je donirao 4 puta manje od njega, to jest "samo" 25 miliona dolara. Međutim, svaka pomoć je sada i više nego dobrodošla. Njegova filantropska organizacija Chan Zuckerberg initiative je najavila u martu da ovaj iznos donirati Gejtsovom fondu za pronalaženje leka protiv korone. Inače, 25 miliona čine 0,04 odsto njegovog bogatstva.

Video: Tiodorović o pouzdanosti brzih testova i zašto ranije nisu mogli da se koriste

(Telegraf Biznis)