Šta zapravo znači negativna cena nafte?
Cena nafte pala ispod nule, proizvođači nemaju gde da je skladište. Imamo negativne kamatne stope, možemo li da imamo negativnu cenu nafte?
Cene nafte su se upravo prvi put zabeležile negativne vrednosti pošto je velika ekonomska kriza uzrokovana korona virusom ostavila trgovce očajnim.
Cena američke sirove nafte pala je za više od 300 odsto do - 0, 40 dolara po barelu za samo nekoliko sati, što je prisililo proizvođače nafte da plaćaju kupcima jer u skladištima jednostavno nema dovoljno prostora.
To je ujedno i objašnjenje na pitanje šta znači negativna cena nafte. Dakle, postoje investitori koji su spremni da plate da bi bi se oslobodili nafte. Što mnogi analitičari smatraju suludim.
- Već imamo negativne kamatne stope. Da li ćemo imati i negativne cene nafte? Pošto nema mesta za skladištenje nafte, vlasnici će morati da plate da im se oduzme nafta. Naravno, ovako smešno niske cene neće potrajati - rekao je Piter Šif, poznati ekonomista.
Kako je rekao, ono što se sada dešava na tržištu nafte je obrnuto onome što beleži zlato. Za zlatom je tolika potražnja, da neće moći da zadovolji potrebe, dok s druge strane, nafte ima toliko da se svet u njoj "davi".
Sutra je poslednji rok za ugovaranje kupovina na terminskom tržištu za majske isporuke.
Šta se dogodilo sa naftom? Ovo je pitanje koje ne se ne postavlja samo danas kada je nafta otišla u minus, već pitanje koje traje duže od mesec dana. Kako smo se uopšte našli u ovoj situaciji, čitajte u našoj posebnoj vesti.
Pratite uživo na našem portalu šta se dešava sa cenom nafte.
(Telegraf Biznis)