Šta kaže šefica ECB, ima li nade za privredu EU?
Finansijska tržišta su još uvek relativno mirna, jer očekuju odlučne poteze
Kristin Lagard je upozorila evropske lidere putem video poziva da moraju da preuzmu inicijativu u procesu oporavka. Angela Merkel je pre neki dan pozvala na zajedništvo, koje je sada kako kaže - važnije nego ikada pre, jer čak ni najjača evropska ekonomija, ne može sama da prevaziđe krizu.
Prema rečima Lagardove, privreda Evropske unije dramatično pada, a njeni čelnici moraju što pre da usvoje plan o oporavku. Oni su juče razgovarali upravo o tom planu, i o predlogu višegodišnjeg proračuna za period od 2021. do 2027. godine. Ono oko čega se zemlje-članice pre svega spore jeste ovo pitanje:
Treba li oporavak EU država podupreti bespovratnom pomoći, povoljnim kreditima ili kombinacijom ta dva instrumenta.
Štedljive zemlje kao što su Austrija, Danska, Holandija i Švedska, protive se ideji o bespovratnoj pomoći, a istu tu ideju najglasnije zagovaraju one države koje su tokom krize bile najjače pogođene, a to su Italija i Španija, uz podršku Francuske.
- Pokazatelji signaliziraju da će privredne aktivnosti u evrozoni, u drugom tromesečju, pasti 13 odsto - kazala je čelnica ECB, i tako potvrdila procene Banke o padu BDP-a evrozone u 2020, za 8,7 posto.
Stopa rasta u 2021. godini bi trebalo da iznosi 5,2 odsto. Kako je Lagard dalje navela, "najdublji privredni pad u istoriji Evropske unije u potpunosti se manifestovao na tržištima rada", te bi, prema njenom stavu, stopa nezaposlenosti u evrozoni mogli dostići 10 %.
- Finansijska tržišta su još uvek relativno mirna, jer očekuju odlučne poteze - zaključuje "ledena dama".
(Telegraf Biznis)