Dobrina je otišla s Balkana da radi u Nemačkoj: Njena teška priča je pouka za sve negovatelje odavde
Stotine hiljada negovateljki iz istočne Evrope neguju nemačke penzionere u njihovim kućama. One stoje na raspolaganju 24 sata na dan, ali plaćene su samo za nekoliko sati na dan. Dobrina D. sad na sudu traži pravdu
Kuvanje, pranje posuđa, čišćenje kuhinje. Donošenje lekova, kupovina, peglanje veša. Pratnja kod lekara, kad ide na kafu, pravljenje društva starici uveče kod kuće. Negovateljka Dobrina D. je u Nemačkoj imala pune ruke posla. A njen radni dan nije prestajao ni kad bi starici rekla „laku noć". Ova Bugarka je često i noću više puta ustajala, menjala starici pelene ili joj dodavala još neke lekove.
Dobrina D. je 96-godišnjoj nemačkoj starici stajala danonoćno na raspolaganju. Jer, stanovala je kod nje u stanu.
- Morala sam biti na raspolaganju 24 sata na dan. Nisam imala slobodnih dana niti vremena za sebe - kaže Dobrina D. U međuvremenu se ova 69-godišnja žena vratila u Bugarsku. Ali, sećanje na 2015. godinu kad je u Berlinu negovala jednu staricu i dalje je muči: "Moja firma me prevarila", piše Dojče vele.
Epilog na sudu
Prema radnom ugovoru s bugarskom posredničkom agencijom Dobrina D. je trebalo da radi samo šest sati dnevno. Za toliko je i plaćana: 950 evra mesečno neto.
Ona je tužila svog poslodavca nemačkom sudu koji je presudio u njenu korist. Poslodavac mora da joj plati još 42.000 evra. Taj iznos odgovara dežurstvu 24 sata na dan koje mora isto tako biti plaćeno minimalnom satnicom – tako je odlučio Sud za radne sporove u Berlinu.
Bugarska agencija je podnela žalbu na presudu, a sutkinja u drugostepenom postupku je juče (16. jula) predložila nagodbu. Dobrina D. bi umesto 42.000 evra dobila 10.000 evra. Njen advokat je to prihvatio, jer je za nju bolji i manji iznos nego dugotrajni sudski postupak. Ovako bi Dobrina D. dobila novac odmah. Bugarska agencija još razmišlja o ponudi, jer se boji da bi prihvatanje moglo dovesti do talasa sličnih tužbi.
Nemačka ne može bez negovatelja iz istočne Europe
Brojne posredničke agencije već u svom imenu imaju ideju negovanja 24 sata na dan: Lebenshilfe24, PeopleCare24, wecare24. Time se sugeriše očekivanje danonoćne nege. Ali, te agencije odbacuju krivicu za eksploataciju negovateljki.
Frederik Zebom iz Saveza za kućnu negu objašnjava: "Postoji jaka konkurencija, a klijenti nažalost očekuju tu formulaciju s brojem 24 u imenu".
Nemačka država je dugo izbegavala da se pozabavi pitanjem kućne nege. A akutna potreba za negovateljima otežava prebacivanje na alternative, kao što je ambulantna nega.
Nemci ne mogu bez negovatelja iz istočne Evrope, kaže Zebom. „Drugačije jednostavno ne ide.“ I napominje da većina negovateljki ionako radi bez ugovora i da tako nisu zaštićene.
Justina Oblacevic duboko uzdiše kad kaže: "Ako ova presuda ne promeni ništa u toj branši, onda ne znam šta će se dogoditi".
Dobrina D. sve ovo prati kod kuće u Nesebaru na bugarskoj crnomorskoj obali. Ona je optimistična: - Želim svojim koleginicama i svim drugima da pokažem da pored obaveza imamo i prava, koja moramo branitiž - Novac koji bude dobila namerava da da svojim unukama i unucima za bolje obrazovanje. Da ne bi morali da crnče na Zapadu kao loše plaćena radna snaga, kaže Dobrina.
(Telegraf Biznis)