Ukoliko dete mora u samoizolaciju, može li roditelj da dobije bolovanje i kolika bi mu bila plata?
Ukoliko može da se organizuje čuvanje deteta, ili posao od kuće, bolovanje nije neophodno
Otkako je krenuo povratak u školske klupe, sporadično javili su se i slučajevi ili sumnje na korona virus kod par slučajeva u našim školama.
U tim okolnostima, dete, ali i cela grupa mora u izolaciju. Postavlja se pitanje, šta roditelj onda može da radi? Proveravali smo odgovor na pitanje koje muči mnoge rodtilje i koje opcije postoje na raspolaganju, ali i kolika plata može da bude u tom slučaju.
- U situaciji kada je detetu zbog zaraze korona virusom određena samoizolacija i roditelju se određuje samoizolacija i privremena sprečenost za rad zbog pojave zaraznih bolesti u njegovoj okolini. Naknadu zarade obezbeđuje poslodavac i ona po Zakonu o zdravstvenom osiguranju iznosi 65% - rekli su za Telegraf Biznis iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Kako nam dalje objašnjavaju, ukoliko je roditelj zaposlen kod poslodavca koji je u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije izmenio opšti akt, odnosno ugovor o radu u delu kojim se uređuje naknada zarade, roditelju privremeno sprečenom za rad zbog mere izolacije ili samoizolacije, pripada naknada zarade u iznosu od 100%, koju obezbeđuje poslodavac.
Zaključuje se da je visina naknade zarade zbog mere izolacije ili samoizolacije 65%, a može biti i 100% što isključivo zavisi od poslodavca i činjenice da li je takvo pravo propisao zaposlenom opštim aktom (kolektivni ugovor) ili ugovorom o radu, istakli su nam u RFZO.
U zemljama regiona su to rešili na sličan način, tako u Hrvatskoj, ukoliko se detetu preporuči samoizolacija, roditelj ostvaruje pravo na naknadu plate za vreme privremene sprečenosti koja od prvog dana tereti sredstva HZZO-a. U slučaju da je dete mlađe od tri godine, tada ostvaruje pravo na naknadu plate u stopostotnom iznosu utvrđene osnovice, a ako je starije od tri godine, onda u iznosu 70%.
(V.B.)