Finansijska čvorišta tonu kao Venecija: Potražnja za kancelarijama najmanja u ovom gradu
Hongkong, Njujork i London nisu što su nekada bili, tvrde stručnjaci
U finansijskim centrima, u kojima žive bogati lideri iz celog sveta, sada prilično vladaju ekonomsko-politički neredi.
Rad od kuće takođe utiče na to Hongkong, Njujork, London i ostali gradovi, pomalo gube svoj uticaj. Na prestonicu Engleske, osim krize izazvane pandemijom, uticao je i Bregzit, odnosno izlazak iz EU. Mnoge banke sada svoja čvorišta prebacuju u druge evropske gradove, kao što su Pariz, Milano, Madrid.
Osim toga, neke finansijske institucije kao što su "Moelis & Company" i "Goldman Sachs Group Inc." razmišljaju o preseljenju čvorišta na Floridu, zbog poreskih olakšica i manjih troškova, nego što je to slučaj u Velikoj jabuci. U međuvremenu, talenti iz Londona napuštaju taj grad.
Analitičari kažu da su "finansijska čvorišta ugrožena kao nikada pre". Ljudi su masovno počeli da ih napuštaju i zato što su ostajali bez posla ili radili za manje zarade, pa nisu mogli da plate kiriju i ostale rashode. Među ovim gradovima, pod najvećim pritiskom je Hongkong, zatim sledi Njujork, a na 3. mestu je London.
Iako veliki gradovi ostaju na vrhu zbog stalnih inovacija - sredinom 20. veka Njujork je bio dom najprometnije morske luke na svetu, neki jednostavno "izblede". Firenca je primer za to, ona nije bila samo dom renesanse, već i modernog bankarstva.
Nedavni znaci ukazuju na ubrzanje širenja finansijskih poslova i stručnosti, posebno imajući u vidu da bi kancelarijski posao sa punim radnim vremenom mogao postati stvar prošlosti u mnogim kompanijama. Poslodavci pristaju na to da zaposleni rade na daljinu dva dana sedmično.
Potražnja za kancelarijama je trenutno najmanja u Velikoj Britaniji. Londonski udeo ulaganja u nekretnine, među najvećim evropskim gradovima, ove godine (do septembra) se više nego prepolovio. Suprotno tome, Pariz, Berlin i Frankfurt su privukli veći udeo.
(Telegraf Biznis)