Nigerijski prinčevi više ne vrebaju sa mejlova, zamenili su ih američki vojnici sa društvenih mreža
Lakoverni građani koji se nadaju velikoj i brzoj zaradi postaju žrtve prevare
Nigerijska prevara postoji već dve decenije, a iako na prvi pogled deluje neozbiljno, podaci pokazuju da na ovaj način lopovi zarade nekoliko miliona dolara godišnje.
Verovali ili ne, nigerijska prevara u Srbiji funkcioniše još od devedeseth godina prošlog veka, samo što tada žrtve nisu vrbovane preko interneta, nego preko tradicionalne pošte.
Prvi slučaj onlajn tipa ove prevare u našoj zemlji prijavljen je 2009. godine, kad je jedan građanin ostao bez 2.500 dolara.
Princip je uvek sličan: naslednik bogataša iz zemlje zahvaćene ratom, ili političar koji pokušava da prebegne iz svoje države, želi da prebaci velike svote novca, ali mu je u tome potrebna baš naša pomoć. Kažu, debelo će nas nagraditi, samo da platimo siću od nekoliko hiljada evra za administrativne troškove.
I taman kada su ljudi naučili da automatski brišu ovakve mejlove na engleskom jeziku, pojavili su se isti na "google translate srpskom jeziku", a potom i nešto prefinjenije verzije napisane na ćirilici.
Lakoverni građani koji se nadaju velikoj i brzoj zaradi pristaju da im pošalju svoje lične podatke, uključujući i broj kartice, pa iz cele ove priče izađu sa minusom na računu.
Kada smo i ove ćirilične verzije "provalili", prevaranti su postali domišljatiji, pa su otvorili profile na društvenim mrežama, dali "namučenom" lice i umesto preko bezličnih mejlova u prepisku sa potencijalnim žrtvama ušli preko četova na Fejsbuku.
Svakome od nas je u poslednje vreme Fejsbuk preplavljen zahtevima za prijateljstvo od nepoznatih američkih vojnika sa visokim činovima. I dok većina ovakve zahteve u startu odbaci, onima koji ih prihvate ubrzo će stići poruka na čet.
Sve će početi kao i većina bezazlenih Fejsbuk flertova, uz nekoliko komplimenata kasnije propraćenih pričom o angažovanju u mirovnoj misiji na drugom kraju sveta. Ali, to će biti tek početak. Sledeći korak je ozbiljnije udvaranje, najčešće starijim korisnicama Fejsbuka, a zatim i priča o nekim intimnijim stvarima.
Takav odnos kulminira vrlo brzo, kada kvazi vojnik otkrije svoj veliki problem, da ima na računu veliku svotu novca za koju bi da izbegne plaćanje poreza. Tu pada i ponuda.
- Rekao mi je da je čuo da bi mogao da pošalje nekome u koga ima poverenja novac poštom, a u mene ima poverenja, samo što prateće troškove slanja mora da plati onaj ko prima paket. Ja jesam starija, al nisam glupa, pa sam tu prekinula svaku komunikaciju - priča Miljana iz Novog Sada.
O ovim malverzacijama pisali su i američki mediji, ističući da je reč o dobro poznatoj grupi prevaranata koji već godinama varaju širom sveta. Najčešće se predstavljaju kao američki vojnici i manipulišu lakovernim ženama kako bi iznudili novac.
Koriste „gugl translejt” u komunikaciji sa žrtvama. Najpre su to bile Amerikanke, ali kako je priča otkrivena, prebacili su se na Evropljanke. Tim povodom se svojevremeno oglasio i FBI, koji je upozorio građane da prevaranti uvek koriste isti model manipulacije koji uključuje izjavljivanje ljubavi i tužnu priču koja zahteva slanje novca iz jednog od milion razloga.
Tako je nedavno prevarena jedna Hrvatica za skoro 30.000 evra.
Naime, nepoznati prevarant je u komunikaciji s 53-godišnjakinjom iz Hrvatske napisao da je poslao poštanski paket u kojem se nalazi 600.000 američkih dolara, a koji je kompanija za dostavu, navodno, zadržala u Londonu, pa je za paket potrebno platiti otkupninu.
Za više od 200.000 kuna (oko 30.000 evra) prevarena je 53-godišnjakinja s područja Osječko-baranjske županije koja je na različite bankovne račune uplaćivala novac muškarcu koji se predstavio kao američki vojnik u Afganistanu. Paket joj nikada nije stigao.
(Telegraf Biznis)