Jedan od najpoznatijih bankara današnjice: "Američki san je mrtav"

Iz pandemije će nastupiti mala euforija, rekao je poznati bankar

Da li je ova kriza za SAD gora od one iz 2008. godine? / Foto: Shutterstock, Pixabay

Džejmi Dajmon, izvršni direktor JP Morgan Čejsa veruje u oporavak ekonomije ali je i dalje zabrinut zbog sve veće razlike u bogatstvu.

- Američki san se ruši, a nejednakost u dohotku je poput "linije krivice" - rekao je Dajmon u jednom intervjuu ove nedelje. Kako je naveo, dobre vesti za Amerikance jestu to što je ekonomija sve bolja, delom i zbog podsticaja savezne vlade.

- Potrošač danas ima određenu količinu novca, uglavnom od stimulacija, pomoći za nezaposlenosti i slično. Njihovi bilansi su u vrlo dobrom stanju. Njihovo poverenje raste - rekao je Dajmon i dodao da vlasnici kuća i ljudi sa portfeljem akcija imaju najviše koristi.

- Iz pandemije će nastupiti mala euforija - rekao je. - To će, po mom mišljenju, definitivno veoma podstaći ekonomiju koja će ostati jaka godinama -

Dajmon nije štedeo ni reči kada je razgovarao o mnogim izazovima sa kojima se suočavaju siromašni u toj naciji - kao i o neprestanim nepravdama koje Afroamerikanci trpe.

- Smrt Džordža Flojda istakla je rasnu nejednakost koja postoji stotinama godina - naveo je Dajmon. Kako je objasnio, i njegova banka se obavezala da će potrošiti više kako bi pomogla Afroamerikancima da da se zaposle i da finansiraju povoljne kredite za stanovanje. Dodao je da JP Morgan Čejs takođe pozajmljuje više malim preduzećima u vlasništvu Afroamerikanaca i želi da zaposli i obuči više menadžera svih nacionalnosti.

Dajmon ističe da u SAD postoje "ozbiljni problemi", uključujući infrastrukturu, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.

- Amerika je izuzetna. Amerika ima neverovatnu energiju. Ali moramo da učinimo nešto da rešimo ove probleme - rekao je. Ipak, da bi se neke stvari popravile, moda da se uključi i vlada, i da se radi strateški. Kako dodaje, "preduzeća to ne mogu sama".

Takođe podržava podizanje minimalne zarade na "mnogo veći nivo" i podržava ideju da bi najbogatiji pojedinci u zemlji trebalo da plate više poreza da bi pomogli u finansiranju ovih programa. To je nešto o čemu mega-milijarder Voren Bafet govori godinama.

Ali, Dajmon je protiv značajnog povećanja poreza na mnoga preduzeća.

- Ako morate da povećate porez, učinite to na prihod bogatih. To će biti daleko efikasnije u rastu ekonomije od oporezivanja primarnog ulaganja kapitala - rekao je on.

Video: Ko je Džef Bezos, a ko njegov naslednik?

(Telegraf Biznis)