Bum hrane "za poneti" se nastavlja: Naručeno jelo čeka se i sat vremena, ima li bakšiša za konobare?
Ugostiteljski objekti još uvek mogu da rade samo ako imaju baštu, a kako im hladno vreme ne ide na ruku, šalterska prodaja i dostava su primarne opcije
Otkako kafići i restorani ne rade regularno, konobari bi mogli biti "u minusu" kada je reč o napojnicama. Poznato je da dobar bakšiš sledi za odličnu uslugu, a pre svega, ljubaznost i spretnost kelnera.
Ipak, sada kada ugostiteljski objekti imaju dosta manje posla, jer rade samo bašte, ostaje pitanje koliko je prostora za bakšiš? Konobari zaposleni u restoranima verovatno prolaze malo bolje, posebno oni koji vrše dostavu hrane.
Međutim, u poslednje vreme se dešava i to da "nema osoblja za dostavu".
- Zvala sam jedan restoran u Beogradu da naručim hranu (jedan obrok), rečeno mi je da može biti spremna tek za sat i 10 minuta, i pritom nisu imali koga da pošalju, jer im je ogromna gužva. Inače rade dostavu, ali sam ovaj put prošetala do objekta. Svakako sam dala konobaru bakšiš, smatram da tako treba - priča nam L.B. (35).
Ipak, legitiman je i stav da ne treba davati bakšiš u situacijama kada vas niko, zapravo, ne uslužuje, ne pere suđe za vama, niti vam "kači" kaput o čiviluk. Drugim rečima, retko ko generalno ostavlja napojnicu kada, na primer, plaća pljeskavicu na kiosku ili uzima kinesku brzu hranu.
Šta je ovde drugačije? Neki verni klijenti iz navike žele da "časte" konobare, mada je najveći deo posla uradio kuvar, a posebno sada u vreme pandemije, kada su gubici za ugostitelje veliki. Osim toga, iako bašte rade, promet je slabiji jer hladno vreme "tera" goste.
Kako ste zadovoljni dostavom hrane ovih dana, širom Srbije? Da li stigne u dogledno vreme, i da li date bakšiš konobaru ako obrok "pokupite" u samom objektu? Pišite nam u komentarima.
(Telegraf Biznis)