Kafa iz kesice ili flašice: Koliko kofeina, zapravo, ima u njima? Tržište instant napitaka cveta
Treba istaći da su cene kafenih napitaka uglavnom niže od onih "regularnih", što umnogome zavisi i od vrste kafe, sastava, proizvođača
Mnogima omiljeni napitak - kafa, vremenom je "evoluirao", na razne načine: samo zrno je kvalitetnije, više je vrsta kafe, više kafeterija i bogatija je ponuda u objektima, ali primećujemo i neke druge promene.
Da li ste uvideli koliko je uznapredovalo tržište kafa iz kesice? I ne samo iz kesice, već i kafenih napitaka koji se mogu kupiti u flašicama i čašama, od oko 200 do 300 ml, a uglavnom se nalaze u većim supermarketima.
Stoje u frižiderima, pored mlečnih proizvoda, i idealno su rešenje ako žurite, nemate vremena da sednete u kafić, ili vam je "falila" kafa za poneti, a niste mogli da dođete do nje u prethodnom periodu.
Takođe, treba istaći da su cene kafenih napitaka uglavnom niže od onih "regularnih", što umnogome zavisi i od vrste kafe, sastava, proizvođača. Isto tako, nije pogrešno reći "kafeni napitak" ili piće na bazi kafe, jer je često diskutabilno koliko, zapravo, kafe ima u ovim "trendi" ambalažama.
Kafa iz kesice
Danas na tržištu, posebno inostranom, možemo naći razne ovakve, instant varijante: od klasične, do kafe late ili kapućina; bilo da je reč o ledenim kafama (ice coffee) ili onima koje se piju tople - ovo tržište cveta. Prednost je što vam uglavnom ne treba mleko, kao dodatak, jer je kafenoj bazi već dodato mleko u prahu.
S druge strane, pitanje koliko kafe iz kesice zadovoljavaju ukus istinskih ljubitelja kafe - koji žele intenzivan ukus, ali i onih koji biraju šta jedu/piju. Potrošači su, generalno, slabije edukovani kada je reč o instant proizvodima bilo koje vrste, a ove informacije bi mogle da vam koriste.
Kafe iz kesice mogu da sadrže glukozni sirup, hidrogenizovano kokosovo ulje, svakako određeni procenat kafe i ekstrakt kafe - procenat zavisi od proizvođača, potom, obrano mleko u prahu, šećer, stabilizatore (E340ii, E452i), mlečne proteine, so, emulgator (E471), sredstvo protiv zgrudnjavanja (E551), arome.
Kod najpopularnijih brendova kafe nalazimo procente ekstrakta kafe (u kesicama), u proseku, od 18 do 25 odsto. Instant kafa je često zastupljena u procentu od blizu 10 odsto ili 15%, 22%. Slađe varijante, sa dodacima poput kokosa ili banane, obično sadrže manji udeo ekstrakta kafe - oko 5 procenata.
Cena: od 18 dinara pa naviše koštaju ovakve varijante kafe, a kesica "obične" kafe ima oko 2 grama; takođe, verzije kao što su late, makijato, ajs kafa ili kapućino, koštaju do 40 dinara. Možete naći i pakovanja od, recimo, osam takvih kesica - i ona su nešto ekonomičnija.
Kafa iz čaše/flašice
Još praktičnije rešenje za ljubitelje kafe i sličnih napitaka, jesu one koje se "služe" u čašama, odnosno flašicama. Takvi proizvodi se uvek čuvaju u frižideru, i po pravilu - piju odmah.
Kod njih je sastav nešto izmenjen, jer sadrže pavlaku, punomasno mleko, karamelizovani šećerni sirup, regulator kiselosti (natrijum fosfat), zatim zgušnjivače (guar guma, karagenan), kukuruzni skrob. Svakako, u sastavu su šećer, so, arome i ekstrakt kafe - ali on može biti u dosta niskom procentu, od 1,15 odsto.
Kod nekih drugih sličnih proizvoda, pak, ekstrakt kafe može iznositi 32%, odnosno sadržati 14 mg ili čak 36 mg na 100 grama proizvoda. Ovakvi napici se čuvaju na temperaturi od +2°C do +8°C.
Cena: kafeni napici u čaši ili flašici koštaju od 100 i nešto dinara, pa do 200-300 dinara; takođe, sve zavisi da li se pakuju u plastične ili staklene flašice, kog su brenda i sastava, a na cenu dosta utiče i sam naziv napitka.
(Telegraf Biznis)