Da li bi Srbi prihvatili da rade kao što će morati Grci? 10 sati dnevno, 4 radna dana
Vlada tvrdi da će radnici imati iše radnih sati tokom dela godine, ali i više dana odmora. Sindikati kažu da će to potkopati prava radnika
Radnici u Grčkoj štrajkovali su povodom Vladinog plana o reformi zakona o radu, za koju sindikati strahuju da će umanjiti prava zaposlenih i omogućiti kompanijama da zaobilaznim putem uvode duže radno vreme.
U štrajku su učestvovali najveći sindikati javnog i privatnog sektora. Javni prevoz bio je obustavljen, a trajekti su ostali u lukama. Hiljade Grka tako je izrazilo da je protiv vladinih planova za reviziju zakona o radu.
Premijer Kirjakos Micotakis objavio je predlog zakona prošlog meseca i rekao da će ove mere modernizovati zastarele zakone usvojene pre više decenija i u vremenu pre interneta, kada je većina radnika dolazila u kancelarije i fabrike u istom radnom vremenu.
On je rekao da će promene omogućiti da radnici imaju veću fleksibilnost pri odlučivanju o svom rasporedu i da će pomoći u borbi protiv eksploatacije, neplaćanja prekovremenog rada i neprijavljenog rada, zbog čega je nastalo široko polje sive ekonomije.
Šta piše u novom zakonu?
Ministar rada Kostis Hacidakis je istakao da će nova pravila omogućiti zaposlenima da pregovaraju sa upravom o mogućnosti rada više sati tokom jednog dela godine, a potom uzimanje i više dana odmora.
Kritičari kažu da Vlada pokušava da produži radno vreme sa osam na deset časova dnevno i da ukine petodnevnu radnu sedmicu, kao i kolektivne ugovore o radu, uz otežavanje uslova za stupanje u štrajk.
Levičarska stranka Siriza saopštila je da je predlog zakona "monstruozan" i pozvala Vladu da ga povuče.
Šta vi mislite? Da li biste pristali da radite kao Grci? Odgovorite nam u našoj anketi:
Višestruke studije podržavaju stav da bi kraća radna nedelja učinila ljude srećnijim i produktivnijim, dok podaci OECD-a pokazuju da zemlje s kulturnom dugog radnog vremana često imaju loš rezultat za produktivnost i BDP po satu rada.
U Srbiji se takođe priča o mogućnosti uvođenja četvorodnevne radne nedelje, ali i o skraćenju radnog vremena. Sindikati pozdravljaju takve najave, uz ocenu da je takva mogućnost ipak u Srbiji samo pusti san, dok poslodavci ne spore da se može raditi kraće, ali upozoravaju na to da onda i plata mora biti manja. Naime, poslodavci podsećaju na to da se u Srbiji radnici plaćaju po radnom satu pa, shodno tome, ukoliko imaju manje radnih sati, sleduje im i manja plata.
Naravno, pojedine kompanije su već u Beogradu uvele to kao praksu, da se radi 4 dana umesto 5, a da plata ostaje ista, vodeći se pre svega definicijom efektivnog radnog sata.
Ono što se pominje i kao ideja, jeste neradna nedelja, ali je Srbija jasno istakla da je neće skoro uvoditi.
Stopa nezaposlenosti u Grčkoj 16,3 odsto
Stopa nezaposlenosti u Grčkoj blago se smanjila na 16,3 odsto u martu sa 16,6 procenata u februaru ove godine, ali je i dalje viša od stope zabeležene u martu prošle godine od 16,1 posto, pokazuju podaci zavoda za statistiku.
Nadležni u službi za statistiku ističu da su na grčko tržište rada uticali primena posebnih propisa o poslovanju preduzeća tokom korone i primena restriktivnih mera za zaštitu javnog zdravlja i suzbijanje pandemije širom zemlje.
Broj zaposlenih je u martu iznosio 3,67 miliona ljudi, što je 2,5 posto manje nego u februaru i za 5,6 procenata manje nego u istom mesecu 2020.
Broj nezaposlenih je smanjen u martu za 2,5 posto u odnosu na februar, na 714.779 osoba, dok je u poređenju sa martom prošle godine opao za 4,3 odsto
(Telegraf Biznis)