Korona ostavila pustoš: Previše kancelarija, premalo logističkih prostora
Mediji iz našeg komšiluka pišu da se lani, nakon višegodišnje ekspanzije, u Hrvatskoj za petinu smanjio broj prodatih poslovnih nekretnina
Otkako je krenula pandemija kovida-19, tako se smanjivala potreba za kupovinom/zakupom poslovnih prostorija i zgrada, jer je rad na daljinu uzeo primat nad konvencionalnom vrstom rada.
Mnoge kompanije, čak i one velike, svetske, počele su masovno da otkazuju poslovne prostore tokom 2020, a taj "trend" se nastavio i u 2021. godini. Ipak, to nikako ne znači da će kancelarije izumreti.
Štaviše, kako vreme odmiče tako je sve jasnije da rad od kuće ne može trajno da zameni tradicionalni režim rada, barem ako govorimo o većini poslova. Uzmimo primer Epla, tehnološke kompanije koja je jedna od najnaprednijih u svakom domenu, pa je ipak zadržala stav da je kontakt uživo nezamenljiv.
Ipak, iskustva su različita. Mediji iz našeg komšiluka pišu da se lani, nakon višegodišnje ekspanzije, u Hrvatskoj za petinu smanjio broj prodatih poslovnih nekretnina. Pao je na nivo ispod 2.000.
Naime, prodate kancelarije i zgrade dostigle su vrednost od gotovo tri milijarde kuna (skoro 400 miliona evra), što je za 3 posto više u odnosu na dobru 2019. godinu. Dakle, u tom smislu dolazi do "pregrevanja" tržišta.
Slično kao i kada je reč o stambenim nekretninama, one najskuplje prodate su u Dubrovniku i Poreču. Slede Opatija, Umag i Rovinj s cenama iznad 10.000 kuna ili 1.330 evra. Prosečna cena prodatih poslovnih nekretnina u Zagrebu iznosila je oko 8.000 kuna.
Analitičari Hrvatske narodne banke, sa svoje stručne strane, ocenjuju da je zdravstvena kovid-19 kriza imala različiti uticaj na aktivnost u sektoru komercijalnih nekretnina. Naime, sada ima previše slobodnih kancelarijskih kapaciteta, dok se raspoloživost logističkih prostora blago smanjila.
Hoteli su se, sasvim logično, prodavali manje nego 2019, jer je turizam bio teško pogođen tokom pandemijske godine. S druge strane, nešto bolje su se prodavali maloprodajni i kancelarijski objekti.
Krajem maja smo pisali o tome i kakvo je stanje na domaćem tržištu u pogledu poslovnih prostora. Cene su čak i skočile, iako dobar deo firmi u Srbiji nije potpuno vratio radnike na posao - pa čak ni delimično.
Među lokacijama gde su kancelarije najskuplje, svakako su Novi Beograd, Vračar, Dedinje, Voždovac, Banovo brdo, Stari grad. Sve u svemu, isto je kao i kada govorimo o stambenom prostoru.
(Telegraf Biznis)