Našli smo kuću za 1.500 evra, i stan od 13.000: Da li biste ih kupili u ovom stanju
Po drugi put oglašena prodaja
U vreme kada cene nekretnina skaču, ima i prilika da se objekti pazare jeftinije. Drugi je problem međutim, što naši građani to izbegavaju.
Naime, na portalu “Dobošu” se prodaju kuće, stanovi i ostala imovina za koje su banke aktivirale hipoteke jer građani nisu izmirivali rate za uzete zajmove.
Кuća u Banatskom Кarlovcu u opštini Alibunar u Banatu tako je postala pravi hit u pogledu cene. Po drugi put je banka oglasila prodaju kuće, od svega 45 kvadrata, ali za nepunih 1.500 evra, uz koju idu i tri pomoćna objekta, od 12, 11 i devet kvadratnih metara.
Isto u Banatu, u Beloj Crkvi, prodaje se i stan od 143 kvadrata za svega 13.891 evro.
Pančevo je u poslednje vreme top lokacija zbog veleke izgradnje i blizine Boegrada, a upravo u tom gradu može se kupiti stan u potkrovlju od 63 kvadrata za svega 17.577 evra.
Novosadski Dnevnik podseća da je u toku januarsko sniženje jer su banke po drugi put zakazale javne prodaje.
U Vršcu bankari nude dve nekretnine, porodičnu kuću od 99 kvadrata sa potkovljem za 61. 234 evra i i stambene objekte sa zemljištem na jednoj parceli za 90.174 evra. Za taj novac može se kupiti više objekata od 221 kvadrata do nepunih stotinu kvadratnih metara.
Šta se sve prodaje?
Kod nas se svakog svakog dana održava bar jedna licitacija na kojoj se prodaju kuće, stanovi, vozila, ali i sve ostale sitne pokretnosti, poput televizora, kreveta, ormara, komoda, pa čak i sitnijih poput pegli i knjiga. U pitanju su stvari građana koji kasne u otplati kredita, lizinga ili minusa banke, a čija je imovina zaplenjena i ponuđena po nižim cenama kako bi se dugna ovaj način otplatio.
Tako na oglasima koji se redovno objavljuju na portal Doboš mogu da se vide sve licitacije, sa detaljima o stvarima koje su stavljene na prodaju, od mesta na kom se licitacija održava, pa do detaljnog opisa stvari koje su date na prodaju.
Zanimljivo je da je zakonom zabranjeno da se plene obuća, odeća, posteljina, posuđe, neophodan nameštaj, šporet, hrana i ogrev za tri meseca, ordenje, medalje i odlikovanja, lična pisma, rukopisi i invalidska pomagala, ali samo ako je dužniku neophodno za život.
I dok je u svetu potpuno normalno posećivati licitacijei kupovati imovinu dužnika, u Srbiji je ovaj vid sticanja stvari, bile one pokretne ili nepokretne, i dalje tabu. Zbog toga, sve ove nekretnine ali i stvari godinama ostaju bez kupaca, kao što je to slučaj i sa jednim avionom.
(Telegraf Biznis)