Mihajlović: "Srbija može da zarađuje od rudarstva. Litijum je kritična, a vredna sirovina"
Treba svi da znamo da bez tih sirovina nema automobila, vetrogeneratora, solarnih elektrana, dodala je ministarka i potpredsednica Vlade
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović, izjavila je da su zlato, bakar i litijum kritične mineralne sirovine u svetu, bez kojih nema privrednog razvoja, a da je Srbija jedna od retkih zemalja koja je bogata tim sirovinama.
Ona je istakla da je potreban strateški pristup kada je reč o razvoju rudarstva, bez kojeg je nemoguć privredni razvoj.
- Litijum, bakar, zlato su kritične mineralne sirovine u svetu, a to je nešto što Srbija ima. Treba svi da znamo da bez tih sirovina nema automobila, vetrogeneratora, solarnih elektrana. Bez litijuma nema mobilnih telefona. Litijum je vrlo neravnomerno raspoređen u svetu, malo zemalja ga ima, a Srbija je jedna od njih i mislim da o tome da li ćemo to bogatstvo iskoristiti ili ne - treba da razgovaramo - rekla je Mihajlović i ponovila da je "na zahtev građana obustavljen projekat "Jadar", ali da se priče o zabrani rudarenja koriste isključivo u političke svrhe".
- Potreban nam je strateški pristup i treba argumentovano da razgovaramo o svemu i da vidimo da li želimo i u kojoj meri da se razvijamo. Sve priče o zabrani rudnika služe samo u političke svrhe i time se ugrožava ne samo rudarstvo, već i kompletna privreda - rekla je Mihajlović, gostujući na jednoj domaćoj televiziji, a saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Navela je da Srbija i te kako može da zarađuje od rudarstva i dodala da je promenjen zakon, i da sada bilo koja kompanija koja eksploatiše rudu - mora prvo da je ponudi našem tržištu, pa tek onda da je izvozi. "Kada je reč o litijumu, ideja je bila da ovde imamo ne samo preradu rude, već i fabriku baterija i fabriku električnih vozila", dodala je.
Ministarka je, takođe, navela da zelena agenda donosi više koristi nego štete, jer je to novi model rasta koji će, kako je istakla, obezbediti energetsku, ekonomsku i političku nezavisnost i stabilnost Srbiji u narednim godinama i decenijama.
Kaže i da je neophodno hitno graditi nove energetske kapacitete u Srbiji i da je energetska infrastruktura jednako važna, kao i saobraćajna.
(Telegraf Biznis)