Mrak može biti nova ucena: Ukrajina ima najjeftinije kilovate, i veliki je izvoznik struje
Ukrajina veliki izvoznik struje, naročito u zemlje Evropske unije
Cene nafte i prirodnog gasa porasle su posle još jedne runde zapadnih sankcija Rusiji, dok su se trgovci pripremali za prekide snabdevanja iz Rusije, jednog od najvećih svetskih izvoznika nafte i gasa, i Ukrajine, velike tranzitne zemlje za ruski gas.
Ta dva važna energenta beleže rekordne cifre, ali i bi mogao i "strujni udar" da padne na novčanike.
Naime, ono što pomalo ostaje iza kulisa jete činjenica i da je Ukrajina veliki izvoznik struje, naročito u zemlje Evropske unije. Podsetimo, kako je Telegraf Biznis ranije pisao, ta zemlja imala je i najjeftiniju struju.
Kako je večeras objavljeno, ruske snage su do sada zauzele dve ukrajinske nuklearne elektrane i napreduju ka trećoj. Jedan od ciljeva je upravo očigledno onemogućavanje rada tih elektrana, odnosno dodatnog pritiska na Evropu, u trenutnoj svojevrsnoj energetskoj uceni.
Elektrane pod kontrolom Rusa su Zaporožje u gradu Energodaru, najveće nuklearno postrojenje u Evropi, a druga je Černobilj, koji nije aktivan, dok je ranije rusko granatiranje izazvalo požar u Zaporožju, koji je ugašen bez širenja radijacije.
Do sada sankcije nisu bile direktno usmerene na energetski sektor, ali trgovci strahuju da bi Moskva mogla da uzvrati ograničavanjem izvoza nafte i gasa i da bi sankcije Zapada na kraju mogle biti proširene, samim tim i struja bi bila u igri.
Ukrajina godišnje proizvodi 160 TWh (teravat sati), a više od 50% dolazi upravo iz nuklearnih izvora. Da im je kapacitet ogroman govori i činjenica da su pre raspada SSSR proizvdili blizu 300 TWh, tj. duplo nego sada, što znači da bi u slučaju nestašica struje u Evropi mogli da izvoze struju, odnosno da pokrenu uspavane kapacitete.
Poređenja radi, njihov dodatni kapacitet je pet puta veći nego celokupna proizvodnja struje neke balkanske zemlje.
Ujedno, najjeftinije kilovate u Evropi plaćaju domaćinstva u Ukrajini - svega 4,4 centa po kilovatsatu (kWh), dok je struja za građane najskuplja u Njemačkoj čak 30,88 centi za kWh.
(Telegraf Biznis)