Koliko struja zapravo "drma" novčanike? Gde je Srbija u odnosu na region, a gde u Evropi
Još od jesenas izvesno je bilo će cena struje da poskupi, a prema tadašnjim informacijama Telegraf Biznisa, poskupljenje neće biti drastično. Kako je rekao naš sagovornik, u prilog tome ide i činjenica da je procenat pomeranja svake godine sve niži i niži, a da struja u Srbiji ostaje najjeftinija u regionu. Danas je zvanično Agencija za energetiku potvrdila da će električna energija da skoči, i to od 1. februara 2021. godine.
Prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama (domaćinstva i mali kupci), utvrđena na osnovu maksimalno odobrenog prihoda iznosi, bez poreza i taksi, 7,867 din/kWh i veća je u odnosu na postojeću prosečnu cenu za 3,4 odsto.
I nakon ove korekcije, prve od novembra 2019. godine, cena električne energije u Srbiji i dalje je značajno niža od cena u zemljama regiona i Evrope.
Koliko je to jeftinije?
Srbija je i posle poskupljenja struje iz 2017, pa krajem 2019, ostala država sa ubedljivo najnižom cenom električne energije u Evropi. Odnosno, prema računici Ministarstva rudarstva i energetike od poslednjeg poskupljenja, daleko ispod cena u regionu.
Pre poslednjeg poskupljenja, struja kod nas je bila jeftinija 19 odsto nego u Makedoniji, 20 odsto nego u Albaniji, 21 odsto nego u BiH, 31 odsto niža cena nego u Crnoj Gori i 50 odsto nego u Hrvatskoj.
Građani Srbije imali su tada pet puta jeftiniju struju nego što je, recimo, plaćaju u Danskoj i Nemačkoj, odnosno četiri puta u poređenju sa Belgijom.
Prema poslednjim podacima Evrostata, jeftiniju električnu energiju od Srbije ima samo Ukrajina.
U prvoj polovini 2019. godine cena struje u Srbiji je iznosila 7,06 evra za 100 kilovat-sati, a u odnosu na 2014, kada je bila 5,96, porasla je za 1,1 evro.
Najskuplje su električnu energiju u prvih šest meseci prethodne godine plaćala domaćinstva u Nemačkoj, Danskoj i Belgiji - oko 30 evra, a najmanje u Ukrajini - 4,42 evra. Među zemljama EU, čiji je prosek 21,59, najjeftiniju struju imala je Bugarska - 9,97 evra.
Naši susedi 100 kilovat-sati plaćali su različito - u Severnoj Makedoniji 7,83, a u Bosni i Hercegovini evro skuplje. Domaćinstva u Crnoj Gori i Hrvatskoj su izdvajala 11 evra, u Rumuniji tri evra više, a u Sloveniji 16,34 evra.
Udeo taksa i PDV u ceni struje u Srbiji je oko 25 odsto, što nas svrstava na sredinu liste, na 23. mesto. Ovi nameti su najviši u Danskoj, gde čine 63,7 odsto konačne cene, a u Nemačkoj su iznad 50 odsto. Inače, to je najveća poznata cena struje u svetu.
U Srbiji više od 70.000 domaćinstava ima pomoć u iznosu od besplatnih 120 do 250 kilovatsati električne energije mesečno, u zavisnosti od broja članova domaćinstva.
Treba napomenuti da u Srbiji postoje i druge kompanije od kojih se može kupovati struja.
Video: Ako struja udari na novčanike, ovo su trikovi kako da to izbegnete
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Joffrey
Ukinite takse i naknade pa onda racunajte! Sta nam vredi sto je cena 7 centi ako sa taksama racun dodje do 11 po kilovatu?Ima mnogo napustanih kuca i vikendica gde je racun mesecno 10e iako sijalicu niko nije ukljucio mesecima.
Podelite komentar
Ivan
Prosle godine sam trosio oko 300kw a sada leti sa svim stedljivim sijalicama i uredjajima A++ trosim preko 400kw? Ja za 400kw placam racun sa svim nametima oko 5500din sto proseku ispada oko 12evra na 100kw. Kada uporedis cenu kilovata jeste najeftinije ali na to imas namete PDV pa obracunsko broilo pa TV pretplatu pa oni sto pregradjuju reke MHE (mini hidro elektrane , ako se tako zove) i kada se to sve sabere ispadaju nameti oko 2000din a struja 3500din. Mi smo medju najskupljima sa najmanjom prosecnom platom u evropi.
Podelite komentar
Juki
U Nemačkoj plaćam struju sa porodicom u stanu od 80-100€ a dnevnica mi je 120€(gradjevinac) a moji u Srbiji 7000 dinara sa dnevnicima od 1500 din tačnije minimalcima od 30.000..... eto razlike
Podelite komentar