Da li je u regionu zaista "kao na Ibici"? Novi šok je cena bele kafe u Dubrovniku
Dok su se neki zgražavali na cenu, drugi su rekli kako je ona "sasvim primerena za taj grad i lokaciju". Šta vi mislite?
Zimus smo pričali o paprenim cenama roštilja, kuvanih jela, kafe i čaja na domaćim planinama, poput Kopaonika i Zlatibora, što svakako ne znači da su cene pred leto niže.
Izgleda da se "trend" rasta cena u ugostiteljskim, posebno u domenu pića, prilično odomaćio. Vlasnici objekata kažu da je "sve poskupelo" - od sirovina do dobavljača i cena transporta, te da moraju da prilagođavaju cene.
S druge strane, postoji indicija da će cene smeštaja na primorju, konkretno na hrvatskoj obali, ove godine porasti do čak 50 odsto, jer je i potražnja dosta veća u odnosu na lani.
Ali, vratimo se na temu pića i hrane, tj. usluge u restoranima i kafićima.
Odavno je jasno da u samu cenu ne "ulazi" samo konkretan proizvod/sirovina, niti rad/trud bariste i konobara, već i mesto gde ispijate piće - koliko je popularno, gde se nalazi (atraktivna lokacija, more, posećeno ostrvo poput Ibice i tome slično), koliko košta rentiranje lokala na datoj adrsesi...
Tako je krajem aprila, jedan korisnik društvene mreže Tviter podelio post u kojem piše: Kafa sa šlagom 470 dinara na Adi Ciganliji. Priložio je i fotografiju da vidimo o kakvom se to specijalitetu radi, kada košta kao konkretan obrok.
Usledili su komentari poput: Ništa ne razbudi kao konobar kad naplati kafu 4 evra, a jedna korisnica je, takođe na Tviteru, podelila fotografiju sa kafama uz opis: Kafa na Ibici 3€ ili 360 dinara, odgovarajući tako na prvobitno pomenut post.
I kod naših komšija je slično.
Naime, nedavno smo pisali o računu iz jednog crnogorskog kafića, gde se jasno vide cene kapućina i čaja: kafa košta 3,5 evra, a kako su naručene dve kafe, to je 7 evra; zatim, čaj Tea Selection je 4 evra, odnosno 470 dinara - prevedeno u našu valutu.
Ovih dana i u hrvatskim medijima, kao i obično na početku sezone, kruže računi iz kafića, posebno iz ultra popularnih gradova kao što je Dubrovnik.
Takođe, kada komentarišu, korisnici mreža uglavnom prave razliku u odnosu na to šta se naplaćuje. Drugim rečima, svakako da se ne može izjednačiti specijalitet od kafe sa običnom kafom i malo dodatog mleka.
Zato je ovaj put u fokusu bela kafa.
Dubrovnik je odavno na glasu kao najskuplji grad u Hrvatskoj. Cene, svakako, posebno porastu kada krene letnja sezona i kada grad posete brojni turisti.
Jedan ogorčeni gost je tokom vikenda poslao hrvatskim medijima svoj račun za belu kafu, koju je poručio na atraktivnoj lokaciji s pogledom na more. Ako se pitate koliko košta domaća kafa s mlekom na takvom mestu, odgovor je 40 kuna ili malo više od 5 evra.
Dok su se neki zgražavali na cenu, drugi su rekli kako je ona "sasvim primerena za taj grad i lokaciju". Šta vi mislite?
(Telegraf Biznis)