"Hoćete nižu inflaciju? Hajde da osiguramo da korporacije plate": Bezos reagovao na Bajdenov tvit

Američka inflacija je u aprilu pala: sa 8,5% iz marta na 8,3 odsto, ali i dalje ostaje na 40-godišnjem maksimumu

Foto: Tanjug/AP, Profimedia/Emma McIntyre/Getty images

Kada je "gusto" - nema povlašćenih, čak ni u Americi, gde je sloboda kretanja kapitala jedna od osnovnih vrednosti na korporativnom tržištu.

A ako je u nekom momentu u modernoj istoriji sveta (bilo) gusto - onda se to dešava sada, tačnije skoro dve i po godine unazad, otkako je krenula kriza izazvana koronom.

Na tu krizu nadovezao se rat u Ukrajini, odnosno nova ekonomska kriza povezana s tim, i zemlje su nastavile da se suočavaju sa sve ljućim rastom inflacije.

Tako je američka inflacija u martu iznosila 8,5%, i dostigla je 40-godišnji maksimum, a onda je neznatno pala prošlog meseca: na 8,3 odsto, mada i dalje "drži rekord".

Pravih odgovora izgleda da nema, ali zato ima mesta za "prepucavanje" na mrežama i u javnosti.

Nakon što je predsednik SAD, Džo Bajden, 14. maja podelio objavu na Tviteru (iznad) u kojoj piše: "Hoćete da snizite inflaciju? Hajde da osiguramo da bogate korporacije plate svoj fer udeo" (time se misli na adekvatnu, razumnu sumu novca) - oglasio se šef Amazona.

Takođe u prikazu iznad možete pročitati šta o Bajdenovom stanu misli Džef Bezos, čovek koji je stvorio carstvo zasnovano na e-trgovini i koji na Forbsovoj listi najbogatijih zauzima drugo mesto (neto bogatstvo od 138,8 milijardi dolara).

Nalazi se odmah iza Ilona Maska, osnivača Tesle.

Ukratko, Bezos smatra da je u redu razgovarati o podizanju korporativnih poreza, te da je ključno diskutovati o obuzdavanju inflacije, ali da je mešanje te dve stvari - pogrešno usmerenje.

Video: Koje su ekonomske posledice želje Ilona Maska za slobodom govora: Sve o prodaji Tvitera

(Telegraf Biznis)