Kao "prst u oko" za Kinu: SAD i Tajvan najavljuju zvanične trgovinske pregovore?
Trgovina između SAD i Tajvana vredela je skoro 106 milijardi dolara u 2020. godini
SAD su najavile da će započeti formalne trgovinske pregovore sa Tajvanom, nedeljama nakon kontroverzne posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa, Nensi Pelosi.
Nedavno smo pisali o tome u čemu leži moć "malenog" Tajvana, i kako to utiče na NR Kinu. Između ostalog, odnosi između SAD i Kine postali su sve napetiji nakon posete Pelosijeve.
BBC danas piše kako se očekuje da će prva runda pregovora između SAD i Tajvana početi u "ranu jesen", saopštila je Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika.
Diskusija će uključivati razgovore o olakšavanju trgovine, digitalnoj trgovini i standardima za borbu protiv korupcije. Američko-tajvanska Inicijativa o trgovini u 21. veku (Initiative on 21st Century Trade) prvi put je predstavljena u junu, pri čemu su obe strane sada rekle da su "postigle konsenzus o pregovaračkom mandatu".
- Planiramo da sledimo ambiciozan raspored, koji će pomoći u izgradnji pravednije, prosperitetnije i otpornije privrede 21. veka - rekla je zamenica trgovinskog predstavnika Sjedinjenih Država, Sara Bjanki, u saopštenju.
Trgovina između SAD i Tajvana vredela je skoro 106 milijardi dolara u 2020. godini.
Ovo saopštenje iz prve svetske velesile dolazi u momentu kada Kina pokreće svoje najveće vojne vežbe - ikada - oko Tajvana, nakon posete Nensi Pelosi ranije u avgustu.
Zašto Kina i Tajvan imaju loše odnose?
Prema normi "One China policy", SAD priznaju i imaju formalne veze sa Kinom, a ne sa ostrvom, ali održavaju "čvrstu nezvaničnu" vezu sa Tajvanom, uključujući nastavak prodaje oružja, kako bi ostrvo moglo da se brani.
Peking, s druge strane, samoupravno ostrvo vidi kao sopstvenu, odmetnutu teritoriju koja mora biti ujedinjena sa kopnom, makar i na silu. Međutim, Tajvan sebe ne smatra delom kopna.
Ostrvo ima svoj ustav, demokratski izabrane lidere i oko 300.000 aktivnih vojnika u svojim oružanim snagama. Ali, ko priznaje Tajvan? Samo nekoliko zemalja. Umesto toga, većina priznaje kinesku vladu u Pekingu.
SAD nemaju zvanične veze sa Tajvanom, ali imaju zakon koji od njih zahteva da ostrvu obezbedi sredstva za odbranu.
(Telegraf Biznis)