Pitali smo vas da li roditelji sa mnogo dece treba da dobijaju državnu pomoć? Ovo je vaš odgovor

Prema aktuelnim statističkim podacima, naša zemlja bi kroz dve decenije mogla da ima milion stanovnika manje

Foto: shutterstock.com

Nedavno smo pisali o tome da je Vlada Republike Srpske usvojila odluku da majke koje imaju četvoro i više dece, a koje su nezaposlene, od ovog meseca imaju pravo na naknadu od 750 KM (380 evra) - sve dok je bar jedno od dece maloletno.

Ta odluka je stupila na snagu 15. septembra, i odnosi se na 2022. godinu, a prava iz navedene oblasti će biti predmet zakonske regulative čija se primena očekuje stupanjem na snagu 1. januara 2023, kao trajna mera pronatalitetne politike.

U aneketi smo vas pitali "Da li i Srbija treba da unese ovakve izmene za roditelje sa četvoro i više dece?", a evo kako ste nam odgovorili:

Foto: Telegraf.rs

Dakle, ogroman broj (75.18%) vas smatra da Srbija treba da unese ovakve izmene za roditelje sa četvoro i više dece, jer nam je natalitet važan.

S druge strane, nezanemarljiv procenat - skoro 12 odsto - kaže da Srbija ne treba da unese ovakve izmene, jer "svako dete pravi zbog sebe".

Sve u svemu, veoma je pozitivno i ohrabrujuće što velika većina naših građana/čitalaca smatra da država treba da pomogne roditelje na ovakav način. Podsetićemo vas na tekst o natalitetu u Srbiji, u kojem se govori da bi naša zemlja kroz dve decenije mogla da ima milion stanovnika manje.

Srbija, takođe, postaje zemlja koja gubi najviše stanovnika na svetu, upravo zbog pada nataliteta, te su ovakve mere od velikog značaja. I brojne druge zemlje na svetu ne mogu da se pohvale pozitivnom statistikom.

Iako nam, kada je reč o prenaseljenosti, na um najpre padnu zemlje Azije, a pre svega Kina, čak i tamo se sada uvode populacione politike zarad podizanja nataliteta. Osim toga, Kina je izbila u prvi plan kao jedno od najskupljih mesta na svetu za podizanje dece.

Video: Dolores je mama i preduzetnica: Okrenite fokus na sebe i znajte da to nije sebično

(Telegraf Biznis)