Prva svetska sila zaglibila: Najmoćniji režu troškove, BoA predvodi pad akcija u bankarstvu

U pozadini cele priče su strah od recesije i pad profitnih marži

Foto: Shutterstock

Pre desetak dana smo pisali o tome kako je stanje na Volstritu sve burnije, budući da sada "po šavovima pucaju" i najjače institucije, poput vodećih banaka.

Banka Morgan Stenli je najavila ukidanje 1.600 radnih mesta, a danas stiže slična vest i Goldman SaksaI grupa iz Švajcarske, Kredi Svis, se već odlučila na taj potez ranije.

Razlog? Za mnoge, to je usporavanje ekonomije. Tržište je, generalno, sve neizvesnije i napetije, iako smo nadomak 2023. godine, a kako se rat i inflacija ne smiruju, ni banke ne mogu da budu "spokojne".

Mediji danas pišu i da su deonice banaka ovog meseca pale više od proseka, pri čemu su akcije Banke Amerike (Bank of America, BoA), potonule čak 16 procenata.

U pozadini cele priče su strah od recesije (mnoga preduzeća ne bi mogla da vrate kredite) i pad profitnih marži. Dodaje se i da je Indeks deonica američkih banaka već u decembru pao više od 11 posto, dok je šire tržište u tom periodu skliznulo za šest procenata.

Sa druge strane, valuacije su veoma povoljne, sa bankarskim deonicama koje se trguju na Njujorškoj berzi, uz 9 puta veću zaradu, što je ispod dugoročnog proseka (12,0). Takođe, znatno ispod proseka su akcije iz indeksne korpe S&P 500 (oko 17,0).

Tu se svrstava 500 najuspešnijih kompanija korporativne Amerike, među kojima su: Epl, Majkrosoft, Amazon, Alfabet, Fejsbuk, Tesla, NVIDIA, Berkšir Hatavej, JPMorgan Čejs, potom Džonson i Džonson, Visa, Banka Amerike, Dizni, Masterkard, Netfliks i mnoge druge.

Treba pomenuti i da postaje sve napetuje u industriji zabave i tehnologije. Meta, Amazon i Tviter su već podelili silne otkaze, a i kultni Dizni nailazi na izazove u poslovanju.

Video: Šta je SWIFT i kako funkcioniše najzaštićeniji sistem međunarodnog bankarskog poslovanja?

(Telegraf Biznis)