Da li su cene u Hrvatskoj zaista podivljale nakon uvođenja evra? Ovo je realno stanje
Prema prvoj proceni, indeks potrošačkih cena u januaru ove godine beleži rast od 1,3 odsto u grupi Hrana, piće i duvan, ali i pad u nekim drugim kategorijama
Nakon uvođenja evra, građani Hrvatske su bili ogorčeni jer su stekli utisak da su mnogi trgovci iskoristili priliku za podizanje cena - tzv. "zaokruživanjem".
To je, naime, podstaklo veće kontrole poreskih inspektora, koji bi poslovne subjekte kažnjavali prema zakonu o zaštiti potrošača, ako bi se utvrdilo da je uvođenje evra iskorišćeno za povećanje cena.
Ipak, prema zvaničnim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), efekat "zaokruživanja" na prosečni rast cena - bio je minimalan.
Štaviše, cene su manje rasle u januaru 2023. nego u decembru 2022, piše Index.hr.
Kakvo je realno stanje?
Prema prvoj proceni, indeks potrošačkih cena u januaru ove godine beleži rast od 1,3 odsto u grupi Hrana, piće i duvan, kao i skok od 1,1 odsto u grupi Usluge.
Reč je o rastu prosečnih cena na mesečnom planu, tj. u odnosu na decembar 2022. To je, inače, period prvog meseca uvođenja evra.
Ukupno, na mesečnom nivou, cene su ostale iste, jer je uz navedeni rast cena - zabeležen i pad cena u kategorijama Energija (1%), zatim Industrijski neprehrambeni proizvodi (2,1%).
Prva procena indeksa potrošačkih cena bazira se na podacima o maloprodajnim cenama koje su pristigle do kraja januara, što čini oko 80% podataka.
(Telegraf Biznis)