Britanija skoro kao Srbija 1990-ih: Na rafovima samo najskuplja jaja, "grabi se" svo voće i povrće
Proizvođači su upozorili da bi nestašice mogle da potraju do maja
Veliku Britaniju pogađa nezapamćena ekonomska kriza, koja se odavno prelila i na društveni aspekt, jer među ljudima vlada sve više nemira, tenzije, zabrinutosti.
Ogroman broj građana ne može da podmiri dolazeće račune, hrana je značajno poskupela u proteklom periodu, a najnovije fotografije iz londonskih prodavnica svedoče o ozbiljnosti situacije.
Naime, poneki rafovi su prazni ili poluprazni, poput ovog sa fotografije, gde se vidi da nisu "ugrabljena" jedino skupa pakovanja jaja. Ispod možete videti i kako izgleda kriza s paradajzom - na delu, o čemu je bilo reči pre nekoliko dana.
Naime, rast cene đubriva, poplave i niske temperature pogodili su useve u Španiji i Maroku, i to se direktno odrazilo na izvoz/uvoz.
Iako možda nije najrelevantnije da trenutnu situaciju u Britaniji poredimo sa kritičnim periodom u Srbiji pre više od 30 godina, ove fotogragije su svakako obeshrabrujuće: navodi se da će nestašica "nekog voća i povrća" trajati tri do četiri nedelje.
Vlada Velike Britanije i prehrambena industrija krive loše vreme u Španiji i severnoj Africi za ovaj pritisak u prodavnicama i maloprodaji. Međutim, jedna kuvarica i ugostiteljka upozorava da je sistem prehrane "potpuno pokvaren".
Veliki britanski supermarketi postavljaju ograničenja na prodaju voća i povrća nakon nestašice, a potrošači su se suočili sa praznim policama u nekim prodavnicama, posebno u Londonu.
Nedostaju paradajz, paprika, krastavac, kesice salate, brokoli i karfiol.
Proizvođači su upozorili da bi nestašice mogle da potraju do maja, a situaciju pogoršavaju britanski uzgajivači koji odlažu sadnju useva zbog visokih troškova energije.
(Telegraf Biznis)