Antanasijevići stari zanat čuvaju od zaborava: Posao ćurčije niko neće, a zbog njih će biti zaštićen
Iako je Nenad preuzeo skoro celokupni posao, roditelji su tu da pomognu
Zaječarje pre gotovo vek i po imao 13 ćurčija, danas zahvaljujući modernom načinu života i svemu što je on doneo knjiga je spala na jedno slovo. Nenad Antanasijević, inženjer tehnologije kožarstva uspešno nastavlja posao svog oca.
- Meni je lek zato što sam možda od rođenja u tom poslu i upravo to što mi je on ušao pod kožu i u krv i onda mi ništa nije teško. Sama ta pomisao da ti od jedne kože koja dođe krvava iz klanice dobiješ nešto čisto i belo na kome će sutra i bebice da spavaju daje neku dodatnu volju da rad uvek bude bolji i bolji - priča on za ZA mediju.
Skoro polovina svega što izađe iz njegove radionice odlazi na inostrano tržište, što govori da je prirodna koža na ceni.
- Mama i tata i dalje rade šivenje bundica, prsluka, kapa, patofnica... To je taj neki krajnji proizvod. Mi smo sa tim faktički zaokružili proces proizvodnje od klanice do prodavnice - dodaje on.
Iako je Nenad preuzeo skoro celokupni posao, roditelji su tu da pomognu.
- Moj posao ne bih menjao ni za šta. Zimi mi nisu ni noge u čizmama, zimi sam gospodin - kaže Nenadov otac.
Koliko je ovaj zanat cenjen i da bi ga trebalo očuvati čulo se nedavno na izložbi koja je kroz foto-panoe prikazala ceo proces obrade kože i finalne proizvode Antanasijevića.
Zahvaljujući njima Zaječarski muzej će uskoro nominovati veštinu ovog zanata koji izumire za listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
(Telegraf.rs)