Srbi i dalje hrle u ovu zemlju, ali kako se trenutno živi u njoj? "I na pauzi su pod stresom, stalno žure"
"Ako je verovati Evrostatu, hrvatski građani su životom u svojoj zemlji zadovoljniji od Nemaca"
Kakav je sada kvalitet života u Nemačkoj? Iako je ova država, tradicionalno, poznata po visokom standardu života, pokazalo se da su Nemci nezadovoljni cenom energenata poput struje i goriva, kao i cenom hrane.
Ipak, neki sociolozi smatraju kako Nemcima nije ništa lošije nego narodu iz drugih zemalja - recimo, s Balkana - štaviše, i dalje im je dosta bolje, samo im je "veoma dugo bilo veoma dobro".
Nemačka je "obećana zemlja" za Srbe, ali i za Hrvate, koji tamo odlaze masovno, posebno otkako su naše komšije članice EU. Ipak, građani Nemačke su lane, od svih u Evropskoj uniji, bili najmanje zadovoljni kvalitetom života, piše Dnevnik, i dodaje:
"Ako je verovati Evrostatu, hrvatski građani su životom u svojoj zemlji zadovoljniji od Nemaca".
- Razumljivo je, kada ste navikli na tako visok standard, da i najmanji pad doživljavate poprilično dramatično - kaže sociolog Krešimir Krolo.
Kod Hrvata dramatičnih pomaka nema - već deset godina spadaju među najmanje zadovoljne u Evropskoj uniji, piše dalje Dnevnik. Osim Nemaca, od Hrvata su nezadovoljniji jedino Bugari i Grci, a i unutar same Hrvatske - razlike su velike.
Na skali od 1 do 10, Nikola iz Dubrovnika ocenjuje svoj kvalitet života čistom desetkom.
Oglasio se i Andrej iz Minhena:
- Definitivno su (Nemci) nezadovoljniji porastom cena i porastom cena energenata, kao što je recimo cena struje, goriva, ali isto tako kao što je i cena hrane. U Nemačkoj je to sve pod gasom, sve je u žurbi, sve mora biti tempirano. Oni su, čak, kad ih ja posmatram - i na pauzi pod stresom.
Jedna zemlja, međutim, ima recept za život u obilju, bez stresa. Kroz sve krize, pandemiju i energetske šokove, životno zadovoljstvo Švajcaraca je i dalje postojano, "poput zlata u njihovim bankama", dodaje Dnevnik.
(Telegraf Biznis)