Ristić: Do sredine iduće godine očekuje se kraj procedura za uvođenje 5G mreže
U okviru javnih konsultacija biće održan i okrugli sto 25. septembra od 12 do 15 časova, u Palati ,,Srbija“
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas da se očekuje da RATEL okonča do sredine naredne godine neophodnu proceduru kako bi telekomunikacioni operatori, po dobijanju dozvola, počeli što pre da rade na uvođenju 5G mreže u Srbiji.
Ristić je objasnio da početak procedure uvođenja 5G podrazumeva sprovođenje javnih konsultacija u vezi sa "Predlogom pravilnika o minimalnim uslovima za izdavanje pojedinačnih dozvola za korišćenje radiofrekvencijskog spektra na osnovu sprovedenog postupka javnog nadmetanja“.
Javne konsultacije su zvanično započete 13. septembra i trajaće 30 dana, a Predlog Pravilnika se nalazi na sajtu Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
U okviru javnih konsultacija biće održan i okrugli sto 25. septembra od 12 do 15 časova, u Palati ,,Srbija“ tokom koga će svi zainteresovani imati priliku da uživo ili onlajn iznesu mišljenja i predloge, rekao je Ristić za RTS.
Ministar je pozvao sve zainteresovane da učestvuju u javnim konsultacijama.
- Nakon što Pravilnik bude usvojen RATEL će sprovesti javno nadmetanje za dodelu radiofrekvencijskih opsega potrebnih za uvođenje mobilnih mreža nove generacije. Očekujemo da RATEL navedenu proceduru okonča do sredine naredne godine kako bi telekomunikacioni operatori, po dobijanju dozvola, počeli što pre da se rade na uvođenju 5G mreže - precizirao je Ristić.
On kaže da će koristi od 5G imati, "pre svega, industrija, poljoprivreda, telemedicina i svi automatizovani sistemi, kao i građani jer 5G donosi i značajno veće brzine prenosa podataka što korisnicima daje dodatni komfor u korišćenju usluga“.
Po njegovim rečima, Ministarstvo nastavlja da sprovodi čitav niz aktivnosti sa ciljem daljeg ubrzanog razvoja oblasti IKT koja predstavlja jedan od najsnažnijih zamajaca celokupnog privrednog napretka Srbije.
- Ministarstvo informisanja i telekomunikacija uveliko sprovodi i projekat razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim predelima Republike Srbije koji će samo u fazi 1 i 2 obuhvatiti oko 150.000 domaćinstava u preko 1.000 ruralnih naselja i čijom realizacijom ćemo omogućiti brz internet i mogućnost pristupa servisima elektronske uprave svim našim građanima -rekao je Ristić.
- Istovremeno, kroz izgradnju oko 5.500 km optičkih trasa do ruralnih naselja osiguravamo da će i bazne stanice u ruralnim predelima doneti put potencijal buduće 5G mreže do velike većine naših građana u razumnom roku, očekujemo do kraja 2027. godine - ukazao je Ristić.
U prvih sedam meseci 2024. godine izvoz proizvoda i usluga u oblasti IKT uvećan za čak 20,29% u odnosu na isti period rekordne 2023. godine, podsetio je ministar.
- Izvoz IKT usluga nastavio je da beleži konstantan i stabilan rast te je u prvih sedam meseci ove godine iznosio čak 2.306.000.000 evra, dok je u istom razdoblju 2023. godine bio 1.917.000.000 evra. Od 2012. do rekordne 2023. godine prihod od izvoza ove privredne grane uvećan je za 10 puta te je tokom prethodne godine iznosio 3.44 milijarde evra, dok se na osnovu postojećih rezultata očekuje da do kraja ove godine suficit dostigne čak 4 milijarde evra - naglasio je Ristić.
(Telegraf Biznis/Tanjug)