Ko je čovek koji stoji iza japanske ponude od 170 milijardi dolara za podupiranje jena?
Ističe da se konačno vidi rast investicija i plata te postoji prilika da se Japan vrati normalnoj tržišnoj ekonomiji
Masato Kanda je do kraja jula ove godine bio zamenik japanskog ministra finansija za međunarodne poslove, glavni valutni diplomata ili "car" jena. Njegova ključna uloga je bila u tome da odbija špekulatore na tržištu valuta, koji bi mogli izazvati previranja u jednoj od najvećih svetskih ekonomija.
Japanske vlasti su u prošlosti retko intervenisale da oslabe vrednost japanske valute. Slab jen je dobar za izvoznike kao što su Tojota i Soni jer čini robu jeftinijom za kupce u inostranstvu. No, kada je vrednost jena naglo smanjena tokom Kandinog mandata, to je povećalo troškove uvoza osnovnih potrepština, kao što su hrana i gorivo, uzrokujući krizu u državi koja je više navikla da se cene snižavaju, a ne da rastu.
Dok je bio na spomenutoj poziciji, vrednost jena je u odnosu na američki dolar smanjena za više od 45 odsto. Da bi iskontrolisao gubitak vrednosti domaće valute, Kanda je oslobodio 25 triliona jena (173 milijarde dolara) kao podršku valuti, što je bila prva takva intervencija u Japanu u skoro 25 godina.
- Banka Japana i Ministarstvo finansija su vrlo jasni. Oni ne intervenišu na određenom nivou valute, ali intervenišu kada je promenjivost tržišta prevelika - ukazao je ekonomista Džesper Kol.
Japan se tako našao na američkoj listi potencijalnih valutnih manipulatora. No, Kanda tvrdi da ono što je uradio nije manipulacija tržištem.
- Tržišna kretanja bi trebala biti zasnovana na fundamentima, ali povremeno preterano fluktuiraju zbog spekulacija i i ne odražavaju te fundamente. Intervenisali smo onda kada se to počelo ticati običnih potrošača koji moraju da kupuju hranu ili gorivo - obrazložio je.
Dok države poput Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije mogu povećati kamatne stope kako bi povećale vrednost svojih valuta, Japan godinama nije bio u mogućnosti to uradi zbog ekonomskih slabosti.
Seijiro Takeshita, profesor na Univerzitetu Shizuoka, naglasio je da Japan nije imao drugu mogućnost nego da interveniše na tržištu valuta.
- To nije ispravna stvar, ali po mom mišljenju je to jedino što se moglo učiniti - izjavio je Takeshita.
Ironija je da je vrednost jena porasla u poslednjih nekoliko meseci, a da Kanda ili njegov naslednik nisu ni prstom mrdnuli. To se dogodilo nakon što je Centralna banka Japana iznenadila povećanjem kamatnih stopa i nakon što je zemlja dobila novog premijera.
Da li je 170 milijardi dolara za podupiranje jena predstavljalo gubitak novca? Kanda uverava da to nije bio gubitak novca te da se njegovim intervencijama zapravo profitiralo, iako to nije bio cilj.
Nakon nekoliko decenija ekonomske stagnacije, Kanda je optimističan po pitanju budućnosti. Prema njegovim riječima, konačno se vidi rast investicija i plata te postoji prilika da se Japan vrati normalnoj tržišnoj ekonomiji. Kanda je u međuvremenu zbog navedene intervencije postao zvezda društvenih mreža, piše BBC.
(Telegraf Biznis)