"Što da bacam pare u vetar kad mogu da živim sa njima": Mladi radije ostaju kod mame i tate, ali ne iz ljubavi

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Plaćao bih nenormalnu količinu novca bez ikakvog benefita", poručio je jedan korisnik društvenih mreža

Foto: Shutterstock

Sve više mladih u Srbiji odlučuje da ostane u roditeljskom domu, a razlozi za to su različiti - od finansijske situacije do emotivnih veza sa porodicom. Iako bi mnogi mogli da priušte iznajmljivanje stana, većina smatra da bi se time samo povećali troškovi bez značajne koristi.

Na jednoj društvenoj mreži osvanulo je pitanje: "Vi koji živite sa roditeljima još uvek, zašto se ne preselite? Da li su problem finansije ili nešto drugo?".

Jedan od korisnika kaže da bi tako samo bio usamljen.

- Zašto bih bacao par stotina evra mesečno u vetar? Osećao bi se samo usamljenije, dok mi u roditeljskom domu nije narušen osećaj privatnosti, posebno zato što imam sopstveni prostor i često pomažem u kući - poručio je korisnik.

Ipak, jedan mladić objašnjava da bi ga selidba u drugi grad previše koštala jer "pola plate bi otišlo na kiriju i režije", dok mu trenutni život na selu omogućava mir, dvorište i povoljniji životni standard.

- Ako bih se preselio negde da budem bliži poslu, plaćao bih nenormalnu količinu novca bez ikakvog benefita - poručio je on.

Finansijska ušteda nije jedini motiv.

- Volim da sa ćaletom gledam F1 i da cepamo drva kada treba. Kuća sa velikim dvorištem i izolacijom pruža potrebnu privatnost - tvrdi korisnik.

Među onima koji razmatraju selidbu je 34-godišnjak koji je nedavno otplatio kredit, ističući da od Nove godine planira prelazak u sopstveni stan sa devojkom:

- Imam 34 godina, bukvalno pre mesec dana sam isplatio kredit koji vučem 10 godina (trebalo mi je neki auto manji) i da pomognem roditeljima. Sad ću od nove godine da gledam neki stančić/garsonjeru, da krenemo sa devojkom zajednički život i nadam se da tu se nađe i neko detence.

Nekolicina ističe da im zajednički život sa roditeljima omogućava dodatnu finansijsku sigurnost i stabilnost, kao i priliku da pomognu roditeljima u kućnim poslovima i pokrivanju računa, što bi teško postigli samostalnim životom.

(Telegraf Biznis)