Prevaranti koristili AI da obmanu ženu i otmu joj ogroman novac: Ovo je lik muškarca na kojeg je "pala"

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Nesrećna žena je dobila nekoliko video snimaka koji su bili veoma uverljivi

Foto: printskrin/National Fraud Helpline

Šezdesetogodišnja žena iz Ujedinjenog Kraljevstva je 20 godina bila sama i usamljena te je odlučila da na aplikaciji za upoznavanje pokuša da pronađe novu ljubav. Tamo je naišla na Majka Mardija, 61-godišnjeg pukovnika američke vojske stacioniranog u Velikoj Britaniji.

- Poslao mi je video, obučen u svoju uniformu. Izgledao je prilično zgodno - rekla je Meri, koja je zamolila da njeno pravo ime ostane anonimno.

Počeli su da razgovaraju a Majk je krenuo da deli detalje iz svog života i tako rekao da je njegova žena umrla od raka pre pet godina i da on nema porodicu ni decu. Čak joj je i poslao sliku sebe i njegove pokojne supruge.

Uverena da je reč o pravom čoveku, Meri mu je dala svoju adresu, a nekoliko dana kasnije stigao joj je paket koji je sadržavao ukrasni zlatni cvet i druge sitnice. U paketu je bila i poruka koja je glasila: "Ti si ta s kojom želim biti, sada i zauvek."

Majk je tvrdio da dolazi iz Nešvila, kao i da je na posljednjoj misiji pre penzije na Kubi kao i da ima životno osiguranje za sebe i svoju preminulu suprugu, a da mu je potrebna njena pomoć da isplati polisu.

Meri navodi da je dobila video snimak od Majka u kome je tvrdio će joj poslati vojnu tašnu koja sadrži gotovinu u vrednosti od 607.000 funti. Potom je dobila još jedan snimak kome se vidi kako Majk šeta napolju, noseći crnu kapu i govori: "Dobro jutro, ljubavi, želeo sam da podelim ono što me muči. Molim te, veruj mi u vezi sa ovim. Hajde da ovo završimo, kako bismo zajedno uživali u penziji".

Tašna je bila u pošti, spremna za dostavu, a Meri je morala samo da plati neke troškove pre nego što je mogla da je primi. Stigla je sa pratećim pismom u kojem je stajalo.

- Da biste dobili pristup tašni, potrebno je da dobijete šifru za pristup od šest cifara. Ova šifra može biti generisana nakon primanja uplate od 10.000 funti.. Majk je obećao da će ova poslednja uplata otključati tašnu, ali nakon dva ohrabrujuća videa, u kojima je govorio da je voli, postao je agresivniji.

U trećem snimku Majk je sada bio "nezadovoljan" što je Meri "izgledala više fokusirana na novac nego na nas".

- Sve što želim je srećna penzija sa tobom - rekao je. Ona je poslala poslednju uplatu od 10.000 funti 31. oktobra, ali šifra za otključavanje tašne nikada nije stigla. Meri je potom provalila u tašnu i našla samo listove papira.

Tako je Meri, verujući da je reč o pravoj osobi, izgubila 20.000 funti (24.000 evra) svoje teško stečene ušteđevine.

Kako prenosi Miror, sve video poruke, njegov lik, glas i tekstualne poruke su bile lažne, kreirane pomoću veštačke inteligencije.

- Ovo je bila izuzetno neobična prevara u kojoj je prevarant koristio svaki mogući metod da uveri žrtvu da je stvaran. Ne samo da je prevarant kreirao AI videa, već je takođe poslao fizičke predmete kao što su tašna, sitnice, uspomene i ukras - rekao je Martin Ričardson, viši partner u Naconalnoj liniji za pomoć kod prevara (National Fraud Helpline).

Naconalnoj liniji za pomoć kod prevara pomaže žrtvama prevara da povrate novac i vodi kampanju za bolju prevenciju prevara. Udružila se sa vodećom AI firmom Time Machine Capital Squared kako bi stvorila inovacije u tehnologiji protiv prevara.

- Svedoci smo početka trke za stvaranje tehnologije koja može pomoći u zaustavljanju upotrebe AI od strane prevaranata - rekao je Sajmon Vajt, izvršni menadžer ove kompanije.

(Telegraf Biznis)