"Kakva to sestra uzima nasledstvo od brata? Srbi tvrde: 'Muškarci rade ceo život, imaju veća prava'"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Pixabay, Shutterstock

Kad čujemo ono poznato pitanje: "Kakva to sestra uzima deo nasledstva od brata?", često nas iznenadi reakcija koja prate takve izjave. Čini se da je porodica uvek bila temeljni oslonac, no pitanje nasledstva i prava svakog člana porodice danas budi kontroverze i nesuglasice.

Polemika o nasledstvu među braćom i sestrama postala je aktuelna na društvenim mrežama, gde su se korisnici brzo podelili u dva tabora. Dok jedni smatraju da zakon treba da bude osnovni kriterijum u raspodeli imovine, drugi ističu moralnu odgovornost onih koji su ulagali u porodično imanje.

Jedan korisnik na društvenim mrežama postavio je pitanje: "A kad sin (brat) ulaže godinama u kuću, kupi nameštaj, sredi dvorište, održava sve to dvadesetak godina i nakon smrti roditelja sestra kaže: 'moja polovina kuće po zakonu i ko te terao da ulažeš!'? To jeste po zakonu, al nije pravedno. Mnogima se čini da ovakav pristup nije pravičan, s obzirom na trud i ulaganja koje je brat uložio u porodičnu imovinu.

Sa druge strane, neki smatraju da imovina treba da bude raspodeljena ravnopravno. Kao što je jedan korisnik primetio:

- Pa ako se nasleđuje 5 stanova u Knez Mihailovoj, nije u redu da on sve uzme… ali ako je parcele zemlje negde na selu, a žena nikada ne dolazi, to mi je skroz bezveze da ona to uzima.

Jedan korisnik podelio je lično iskustvo:

- Moja tetka se odrekla nasledstva u korist brata, eno sad se najavljuje da svrati kod njega u posetu, a on kaže: možeš samo jedan dan da ostaneš - što su naravno mnogi osudili.

Za mnoge je važno da roditelji imaju pravo da odluče kako raspodeljuju svoju imovinu. Jedan korisnik ističe:

- Neprikosnoveno je pravo roditelja da rasporedi svoju imovinu kako želi. Srbi, gledajte da steknete nešto a ne da se borite oko tuđe muke. Pustite roditelje da mirno dočekaju i provedu starost, a ne da razmišljaju kako će se brat i sestra posvađati nakon njihove smrti.“

Ipak, postoje i primeri u kojima su se braća i sestre složila oko raspodele imovine. Kao što je jedna žena rekla:

- Nasledih stan od babe, otac mi poklonio svoj deo, a brat se odrekao svog dela kako bih ja nasledila ceo stan. Tata je regulisao već da brat i ja dobijemo po pola od njegovog stana, tj. našeg u kom živimo.“ Ovaj gest je dokaz da u nekim porodicama ljubav i međusobno poverenje prevazilaze zakonske norme.

Još jedan komentar glasi:

- Ovo nije humano. Muškarci ceo život rade za te iste žene i za decu. Samo vama nešto nije podeljeno i nije vam dovoljno. Da se ti pitaš siguran sam da bi volela slugu, a ne muškarca za muža. I naravno da ti daje pare za to što ti je sluga.

Šta vi mislite?

(Telegraf Biznis)