Pobeda za "loše momke": Prodaja ozloglašenog sajta poništena, dobri "Luk" neće odustati

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto-kolaž: Shutterstock, Pixabay

Prodaja veb-sajta desničarskog teoritičara zavera, Aleksa Džonsa, Infovors (Infowars) satiričnoj novinskoj platformi Anjon (The Onion), odbijena je od strane američkog sudije za bankrot.

Nakon dvodnevnog ročišta, sudija Kristofer Lopez presudio je da aukcija za Infovors nije rezultirala najboljim mogućim ponudama.

Međutim, odbio je Džonsove tvrdnje da je aukcija bila pogođena "udruživanjem" protiv njega.

Anjon je rekao da je ponuda obezbeđena uz podršku porodica žrtava masakra u osnovnoj školi Sendi Huk, koje su pobedile u tužbi za klevetu u vrednosti od 1,5 milijardi dolara protiv Džonsa zbog širenja lažnih glasina o tom masakru.

Aleks Džouns... Foto: Joe Buglewicz / Getty images / Profimedia

Sudija Lopez je rekao da je poverenik za bankrot, kojeg je imenovao sud i koji je vodio aukciju, napravio "grešku u dobroj veri".

Umesto da brzo zatraže finalne ponude na aukciji, trebalo je da podstaknu više licitacija između Anjona i kompanije povezane sa Džonsovim poslovima sa prodajom suplemenata, dodao je.

- Ovo je trebalo ponovo da se otvori, i trebalo je da se otvori za sve - rekao je sudija Lopez.

Džons je proslavio sudsku odluku na Infovarsu, nazivajući proces aukcije smešnim i prevarantskim.

- Duboko smo razočarani današnjom odlukom- objavio je Ben Kolins, izvršni direktor matične kompanije Anjon, Global Tetrahedron, na društvenim mrežama.

Kompanija će nastaviti svoje napore da kupi Infovors, dodao je.

Sam Džons je bio marginalna ličnost koja je emitovala u Ostinu, Teksas, 1990-ih, a kasnije je izgradio milionsku publiku uz mešavinu ličnog mišljenja, spekulacija i otvorenih izmišljotina.

Kompanija većinu svog novca zarađuje putem onlajn prodavnice koja prodaje vitamine i druge proizvode.

Finansijske poteškoće kompanije i Džonsa proizilaze iz emisija koje su emitovane nakon napada na osnovnu školu Sandi Huk u Njutonu, Konektikat, u decembru 2012. godine.

Dvadesetoro male dece i šest školskih radnika ubijeno je u napadu.

Foto: Profimedia/AFP/BRENDAN SMIALOWSKI

Nakon ubistava, Džons i gosti u njegovim emisijama više puta su dovodili u pitanje da li je masakr zapravo dogodio, iznoseći teorije zavere o tome da li su ubistva bila lažirana ili izvršena od strane vladinih agenata.

Jednom prilikom je Džons napad nazvao "ogromnom prevarom".

- Sandi Huk je sintetički, potpuno lažan, sa glumcima, po mom mišljenju, proizveden... Znao sam da su tamo očigledno bili glumci, ali sam mislio da su ubili neku pravu decu, i to samo pokazuje koliko su smeli, da su očigledno koristili glumce - rekao je 2015. godine.

Oni koji veruju u  teorije zavere koje je Džons iznosio uznemiravali su porodice žrtava Sendi Huka, u nekim slučajevima šaljući im slike njihove mrtve dece ili grobova, kao i objavljivanje njihovih ličnih informacija na internetu.

Neki su putovali u Njuton da sami "istražuju", a nekoliko ljudi je uhapšeno u vezi sa uznemiravanjem žrtava.

Džons je kasnije priznao da su ubistva bila stvarna i tvrdio da su njegove izjave zaštićene američkim zakonima o slobodi govora.

Međutim, rodbina žrtava dobila je presude za klevetu protiv Džonsa i njegove kompanije zbog njegovih lažnih izjava, piše Bi-Bi-Si (BBC).

On je proglasio bankrot 2022. godine dok je slučaj u vezi sa Sendi Hukom bio na sudu, a u junu 2024. godine, sudija je naredio likvidaciju Džonsove lične imovine. To je uključivalo ranč vredan nekoliko miliona dolara, druge nekretnine, automobile, čamce i oružje, sve u ukupnoj vrednosti od oko 8,6 miliona dolara prema sudskom izveštaju.

(Telegraf Biznis)