Italijanski gigant postavlja ultimatum Kinezima: Sastanak u Milanu menja Evropu, a iza svega su Amerikanci!

D. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Današnji sastanak Upravnog odbora italijanske industrijske kompanije Pireli mogao bi odrediti ne samo sudbinu ove firme već i budući pravac drugih evropskih kompanija s kineskim vlasništvom

Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

Današnji sastanak Upravnog odbora italijanske industrijske kompanije Pireli mogao bi odrediti ne samo sudbinu ove firme već i budući pravac drugih evropskih kompanija s kineskim vlasništvom.

Prema informacijama Fajnenšel Tajmsa, Pirelijeva uprava će od kineskog državnog konglomerata Sinochem zatražiti da smanji svoj vlasnički udeo sa 37% na manje od 26,4%, koliko drži italijanski deoničar Camfin.

Ova odluka dolazi u trenutku kada su kineske investicije širom Evrope pod sve većim pritiskom, a američke trgovinske sankcije predstavljaju ozbiljnu pretnju budućem poslovanju Pirelija.

Američke sankcije kao ključni problem

Pireli, poznat po gumama za bolide Formule 1 i naprednim senzorima za vozila, već ostvaruje značajan deo prihoda na američkom tržištu. Međutim, kinesko vlasništvo može ugroziti njegov položaj, jer se američki partneri sve više distanciraju od kompanija pod kineskom kontrolom.

Italijanska vlada je još u junu prošle godine ograničila upravljačka prava Sinochema, pravdajući odluku brigom o nacionalnoj sigurnosti. Sada, ako kineski investitor pristane na smanjenje udela, Pireli bi mogao nesmetano nastaviti poslovanje na zapadnim tržištima, piše Jutarnji list.

Geopolitički sukob: Povlačenje kineskog kapitala iz Evrope

Pritisak na kineske investicije u Evropi ne prestaje. Velika Britanija, Nemačka i Evropska komisija već su uvele zabrane i ograničenja kineskim kompanijama u sektorima telekomunikacija, auto-industrije i poluprovodnika.

Američke vlasti su najavile zabranu kineskog softvera i hardvera u povezanim vozilima od 2027. godine, što bi moglo otežati plasman Pirelijevih proizvoda u SAD. Slično tome, britanska vlada je 2022. godine naredila kineskoj kompaniji Nexperia da proda većinski udeo u najvećoj britanskoj fabrici mikročipova.

Šta dalje - sukob ili kompromis?

Iako deo ekonomskih stručnjaka upozorava da bi preterano distanciranje od Kine moglo imati negativne posledice po evropsku privredu, trend smanjenja kineskog kapitala u strateškim sektorima je sve izraženiji.

Hoće li Pireli uspeti da se oslobodi kineskog uticaja i osigura budućnost na zapadnim tržištima ili će Sinochem odbiti da se povuče, saznaćemo nakon ovog sudbonosnog sastanka u Milanu.

(Telegraf Biznis)