Gospodar startapa: Kako je Peter Til od 500.000$ napravio milijardu – i došao do 16,2 milijarde!
Piter Til - ime koje u Silicijumskoj dolini odzvanja kao legenda i u čijoj biografiji se prepliću veliki novac, politički uticaj i tehnološke revolucije. Od pravnika do milijardera, od idejnog tvorca Pejpala do investitora koji je prepoznao Fejsbuk kad je to bila samo studentska mreža. Danas, Til vredi 16,2 milijarde dolara i spada među 150 najbogatijih ljudi na svetu, prema Forbsu.
Od pravne karijere do tehnološke elite
Rođen 1967. godine u Frankfurtu, tadašnjoj Zapadnoj Nemačkoj, Til je sa porodicom emigrirao u SAD kao dete. Odrastao je u Kaliforniji, a školovao se na prestižnom Stenfordu, gde je diplomirao filozofiju, a zatim i pravo. Karijeru je započeo u elitnoj advokatskoj firmi Sallivan & Kromvel, ali ubrzo shvata da ga pravni svet guši – doslovno napušta kancelariju nakon samo sedam meseci.
Usledile su kratke epizode kao govorni pisac za američkog sekretara za obrazovanje Vilijama Beneta i kao trejder u Kredit Svisu, ali pravo priznanje stiže 1998. kada sa Maksom Levčinom i Lukom Nosekom osniva Pejpal. Kao direktor, vodi firmu do spektakularne prodaje Ibeju za 1,5 milijardi dolara četiri godine kasnije.
Fejsbuk, Palantir, Fonders Fand…
Umesto da se povuče, Til koristi novac iz Pejpal ere da izgradi imperiju. U avgustu 2004. godine postaje prvi spoljni investitor u Fejsbuk, kupivši 10,2% udela za samo 500.000 dolara. Kada je 2012. prodao većinu akcija, inkasirao je više od milijardu dolara.
Već 2003. osniva Palantir Tehnolodžiz, kompaniju za analizu velikih podataka koja sarađuje sa vladama, vojskom i obaveštajnim službama. On ostaje njen predsednik od osnivanja do danas. Godine 2005. pokreće Fonders Fand, venture capital firmu koja ulaže u najperspektivnije tehnološke startape.
Til je takođe učestvovao u osnivanju Valar Venčursa i Mitril Kapitala, bio deo Vaj Kombinetora, i investirao u firme poput LinkedIna, Yelp-a, SpaceX-a, pa čak i Stripe-a i Airbnb-ja.
Privatno: misteriozan, politički angažovan i kontroverzan
Pored biznisa, Til je poznat i po svojim političkim stavovima. Otvoreno podržava konzervativne ideje, a 2016. je javno stao iza Donalda Trampa, što ga je učinilo prilično kontroverznom figurom u svetu tehnologije koji je mahom liberalno orijentisan. Bio je govornik na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji, a kasnije je povukao deo svojih aktivnosti iz javnosti, mada i dalje utiče iza kulisa.
Otvoren je i kada je reč o svojoj seksualnoj orijentaciji – jedan je od prvih otvoreno gej milijardera u Silicijumskoj dolini. Ipak, privatni život uglavnom drži dalje od reflektora.
Takođe, poznat je po svom interesovanju za radikalne ideje – od produženja ljudskog života i transhumanizma, do ulaganja u kompanije koje istražuju mogućnosti kolonizacije okeana i čak izgradnje "država na vodi". U tom smislu, Til često deluje više kao lik iz naučnofantastičnog romana nego kao klasični investitor.
Vizionar koji igra dugoročno
Za mnoge je Piter Til “najopasniji mozak Silicijumske doline” – čovek koji ne ulaže u trendove, već u ideje koje oblikuju budućnost. Njegov pristup biznisu je hladan, proračunat i duboko strateški. Ne trči za brzim profitom, već za sistemskim promenama.
I dok većina osnivača u njegovim godinama razmišlja o penziji, Til tek zagreva – ne mora da bude najglasniji, jer je već dokazao da je jedan od najuticajnijih.
(Telegraf Biznis)