Mobilni telefoni radnika u ovoj firmi su ceo dan pod ključem: Sve je počelo sa jednom zavisnicom
Radno mesto na kome radnik sa sobom ne može da ima svoj mobilni telefon, za mnoge je nezamislivo. Ali ne i za zaposlene kompanije "Fahnen Gärtner" u Mitersilu u austrijskoj pokrajini Salcburg, za koje je to već decenijama praksa, piše austrijski dnevni list Salcburger Nahrihten.
List ističe kako je navedena kompanija uvela pravilo prema kojem zaposlenima na početku radnog vremena svoje privatne mobilne telefone zaključavaju u ormariće.
- Kod nas svako dobije svoj broj na fiksnom telefonu, na kojem može voditi i privatne razgovore. A postoje i fiksni telefoni u svakoj sobi za sastanke i na svakom stolu, koji su takođe dostupni za privatne razgovore. Oni ne stvaraju zavisnost, kao mobilni telefoni - pojasnila je šefica kadrovske službe ove kompanije Hajdi Dojč.
Prema njenim rečima zabrana nije uvedena naglo, već se zasniva na iskustvu iz prošlosti. Podsticaj za tu odluku bila je jedna naučnica.
- Prije otprilike 15 godina, imali smo naučnicu koja je bila zavisna od svog mobilnog telefna. Stvarno se je tresla - priseća se Dojč.
Napomenula je kako je taj slučaj bio jedan od podsticaja kompaniji da se intenzivno posveti temi zavisničkog ponašanja.
I to organizacijom radionica, razgovora i terapijske podrške, što je dovelo da je spomenuta naučnica i bez mobilnog telefona uspela uspešno da završi pripravnički rad u toj kompaniaji, navodi lokalni list.
- Zajedno sa roditeljima problem zavisnosti je preovladan. Mlada je žena uspela da završi pripravnički rad - ispričala je Dojč salcburškom dnevnom listu. Uz opasku da se do uspeha može doći samo razgovorima, a ne prisilom.
Od tada u kompaniji važi pravilo da mobilni telefon ostaje izvan radnog mesta, odložen u ormariću. Kompanija se oslanja na edukaciju i razgovor, a riječ “zabrana” se ne upotrebljava.
(Telegraf Biznis/Večernji list)