Velika pomoć na putu: Više od 300.000 građana čeka inkluzivni dodatak do 780 evra
Pravnik za osobe sa invaliditetom Darijo Jurišić u Hrvatskoj, zajedno sa svojim zamenicama Gordanom Glibo i Anicom Ježić, predstavio je u Rijeci Izveštaj o radu za 2024. godinu.
– Osobe sa invaliditetom čine 17 odsto stanovništva Hrvatske. Tokom protekle godine, naš Ured je kontaktiran 9.516 puta, što je zaista veliki broj i obiman posao, a nas koji radimo u Uredu, uključujući i područne kancelarije, ukupno je svega 20 – rekla je Glibo.
Predstavljanje je održano u Područnoj kancelariji pravnika za osobe sa invaliditetom u Rijeci, koja pokriva područje Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke županije.
Na tom području živi više od 82.000 osoba sa invaliditetom, od čega u Primorsko-goranskoj županiji 34.073, a samo u Rijeci više od 15.000.
– Razlozi zbog kojih nam se osobe sa invaliditetom, njihove porodice, institucije i predstavnici civilnog društva obraćaju, ne razlikuju se mnogo od onih iz drugih delova Hrvatske. Prošle godine, najviše upita odnosilo se na primenu Zakona o inkluzivnom dodatku, Zakona o ličnim asistentima i Zakona o povlasticama u saobraćaju – rekao je Jurišić.
Upiti građana najčešće su se odnosili na svakodnevne izazove sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju – prvenstveno u oblasti socijalne zaštite. Po učestalosti slede pitanja vezana za pristupačnost i mobilnost, zatim za zapošljavanje i rad, obrazovanje, zdravstvo, penzijski sistem i pravosuđe.
Javljali su se i zbog prijavljivanja različitih oblika diskriminacije i potrebe za suzbijanjem nasilja.
Jurišić je posebno izdvojio zabrinjavajuće primere koje su prijavljivali roditelji – poput toga da se na dijagnostiku govorno-jezičkih poteškoća kod dece čeka i do sedam meseci, a na početak terapija dodatna tri meseca. Dodao je i da Ured pravnika nije zadovoljan razvojem sistema rane intervencije i podrške deci.
Anica Ježić je istakla da je prošle godine Hrvatski zavod za socijalni rad primio više od 250.000 zahteva za ostvarivanje inkluzivnog dodatka, a taj broj je sada premašio 300.000.
– Radi se o novčanoj pomoći koja može iznositi od 138 do 780 evra, ali veliki broj osoba koje podnose zahtev mora da prođe postupak veštačenja, koji iz raznih razloga traje izuzetno dugo. Svakodnevno primamo upite u vezi s tim – objasnila je Ježić.
(Telegraf Biznis/Poslovni)